reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes’in abartılı “sürücüsüz otomobil” reklamı yayından kaldırıldı

Mercedes’in yeni E-Serisi için yayınladığı “sürücüsüz otomobil” temalı reklam, izleyici şikayetleri ve başvuruları neticesinde yayından kaldırıldı. Otomobilin “sürücüsüz” özelliklerine vurgu yapılan reklam abartılı ve yanıltıcı olarak değerlendirildi.

Mercedes E-Serisi ne sürücüsüz bir otomobil ne de tam anlamıyla otopilot özelliğine sahip. Ancak adaptif cruise kontrol ve şerit takip sistemleri gibi sürüş yardımı özelliklerine sahip. Yine de bir otomobilin sürücüsüz olarak değerlendirmesi için sürüş yardımlarından daha fazlasına ihtiyaç var. Yani otomobilin birtakım sensörler yardımıyla belli şartlarda kendi kendini götürmesi değil, “bilinçli” bir şekilde tüm kontrolü devralması gerekiyor. Tamamen sürücüsüz veya Tesla gibi otopilot özellikli bu otomobiller “dördüncü seviye” olarak değerlendirilirken Mercedes E-Serisi yalnızca “ikinci seviye”ye giriyor.

vjexmvkfb1ttv41pw8g7
Ancak Mercedes’in yayınlandığı reklam, alttaki o küçük yazıları görmezsek, bir “dördüncü seviye” sürücüsüz otomobile işaret ediyordu. Federal Ticaret Komisyonu’na yapılan yoğun şikayet ve başvurular üzerine Mercedes reklamı kaldırdığını onayladı.

Konu hakkında Automotive News’e konuşan Mercedes sözcüsü Donna Boland, yanlış anlaşılmadan dolayı üzüntü duyduklarını belirtti. E-Serisi’nin sürücüsüz bir otomobil olmadığını ancak “Driver Pilot” sürüş yardım özelliğiyle sürücüleri desteklediğini belirten Boland, müşterilere hiçbir koşulda ellerini direksiyondan çekmemeleri gerektiğini, reklamda da buna değindiklerini ifade etti.

YORUMLAR