reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix’ten Android kullanıcılarına kötü haber

Dünya çapında milyonlarca Netflix kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların büyük bir bölümü film ve dizileri mobil platformlardan izliyor. En yaygın olarak kullanılan işletim sistemi olan Android ise Netflix’in en çok izlendiği platformlardan. Ancak Netflix’in aldığı yeni bir karar bazı Android kullanıcılarının hoşuna gitmeyecek gibi görünüyor.

Android kullanıcılarının önemli bir bölümü telefonunu root işlemi yapılmış halde kullanıyor. Bu işlem telefonun kök dizinine erişimi mümkün hale getirirken mağazada olmayan uygulamaları internet üzerinden yüklemeye ve telefon üzerindde önemli değişiklikler yapmaya olanak sağlıyor. Google ve telefon üreticileri bu işlemin yapılmasını engellemeye çalışsa da bu zamana kadar kesin bir başarı sağlanmış değil. Netflix yaptığı yeni güncellemeyle birlikte rootlu cihazlarda Netflix’in çalışmasının önüne geçiyor.

5.0 güncellemesiyle Widevine DRM isimli bir güvenlik önlemi kullanılıyor. Bunun sonucunda Google sertifikasına sahip olmayan veya kök dizinine müdahale edilmiş olan akıllı telefonlarda Google Play’e girildiğinde Netflix görülemiyor ve dolayısıyla cihaza indirilmiyor. Başka kaynaklardan uygulama cihaza indirilse bile Google Play mağazasında uygulama görünmediği için güncellemeler yapılmıyor. Dolayısıyla her güncellemeyi tek tek elle indirmek gibi can sıkıcı bir yola başvurulması gerekiyor. Netflix bu yeni güvenlik önlemiyle istediğini gerçekleştirebilecek mi hep birlikte göreceğiz.