reklamı kapat

POPÜLER

Stranger Things Netflix
Netflix Stranger Things

Fotoğraf: Daniel Terdiman

Stranger Things tasarımcıları Netflix’in en çok sevilen özelliğine savaş açtı

Netflix‘in popüler dizilerinden Stranger Things‘in açılış sekansını hazırlayan tasarımcılar ilginç bir protestoya imza attı. SXSW sırasında gerçekleşen protestoda katılımcılara rozet ve broşürler dağıtıldı.

Dizilerin açılış sekansları şüphesiz önem taşıyor. Stranger Things, Game of Thrones, Westworld gibi yapımların izlemeye doyamadığımız açılış sahnelerini ise bir süre sonra ileri alıyoruz. “Açılışı geç” seçeneği ise Netflix’in en popüler özelliklerinden biri. Bir süre sonra bu tercihinizi hatırlayan sistem yeni bölüme otomatik olarak geçtiğinde açılışı da kendi kendine atlıyor. Ancak herkes bu özellikten o kadar da mutlu değil. South by Southwest’te (SXSW) film ve diziler için açılış sekansları yapan tasarımcı şirket Imaginary Forces, yeni bir hareket başlattı. Aralarında Netflix’in Stranger Things’inin de yer aldığı bu açılış sekanslarının izlenmesi gerektiğini düşünüyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Stranger Things

Fotoğraf: Daniel Terdiman

Atlanan açılışlar

#DontSkipTheTitles hashtag’i ile başlatılan bu harekette tasarımcılar Netflix’in bu özelliğinden hayli rahatsız. “Geçtiğimiz yıl malum bir çevrim içi yayın servisinin izleyicilerin açılış sekansını hızlı geçebilmesi için yeni bir özellik ekleyeceğini duyduğumuzda hayli şaşırdık.” diyen Imaginary Forces’un görüntü yönetmenlerinden Karin Fong açılış sekanslarının deneyimin bir parçası olduğunu belirtiyor. “Açılış sekansları insanları o moda sokmak, izleyiciyi yapıma hazırlamak ve içeriğin tonunu ayarlamak gibi önemli bir rol oynuyor. Gerçek dünyadan kopup bambaşka bir kurgunun içine giriyorsunuz. Bu yüzden açılış sekansları çok önemli.” diye sözlerine devam eden Fong, neden giriş sahnelerinin izlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Fong her ne kadar sözlerinde haklı da olsa özellikle tüm bölümleri tek seferse yayınlayan Netflix gibi yapımlarda bölümleri arka arkaya izlerken açılışlar fazlasıyla sıkıcılaşabiliyor. Bunu da hesaba katan ekibinse ilginç gelecek planları var. “Netflix’le beraber bunu nasıl değiştirebileceğimizi görüştük. Belki her bir bölüm için ayrı bir açılış hazırlanabilir. Ya da belki de sezondan sezona açılış değiştirilebilir.” Henüz gelecek planları netleşmiş değil, ancak ileride belki de gerçekten bölümlere özel açılışlara şahit olabiliriz. Stranger Things’in fazlasıyla övülen açılış sekansını haberin devamında izleyebilirsiniz.

Video