reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Stranger Things 3. sezon

Stranger Things 3. sezon

Netflix Bird Box

Bird Box

Murder Mystery

Murder Mystery

Triple Frontier

Triple Frontier

Netflix When They See Us

When They See Us

Netflix kütüphanesinin rekortmen dizi ve filmleri

Stranger Things 3. sezon ile Netflix özelinde “tüm zamanlar” rekorunun kırılmasıyla beraber platformun geçmişte övündüğü dizileri şöyle bir hatırlayalım.

Geçtiğimiz günlerde Netflix, Stranger Things 3. sezon bölümlerinin kırdığı tüm zamanlar rekorunu paylaştı. Geçmişte bu tarz açıklamalara pek yer vermeyen platform, son zamanlarda ise dizi ve filmlerinin izlenmeleri konusunda daha “sesli” bir politika izlemeye başladı. İzleyici sayısını hesaplamanın pek de kolay olmadığı platformdaki açıklamalar genellikle “abone” veya hane hesabı üzerinden yapılıyor. Listeye geçmeden önce platformun hesabından da bahsedelim. Platform örneğin bir filmin izlendiğine karar verirken, filmin yüzde kaçlık kısmının izlendiğine bakıyor. Eğer izleyiciler filmin yüzde 70‘ini izlediyse o film izlenmiş sayılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix son zamanlarda hangi film ve dizilerinden övgüyle bahsetti, gelin beraber bakalım.

Stranger Things 3. sezon

Açılışı platformun “tüm zamanlar” rekorunu kıran Stranger Things 3. sezon ile yapalım. Netflix’in en popüler dizilerinden biri olan Stranger Things, Hawkins adlı küçük kasabada olan fantastik olayları konu alıyor. Üçüncü sezonda macera çok daha karanlık ve tehlikeli bir hal alırken; dizinin kahramanları da diziyle beraber büyüyor. 8 bölümden oluşan 3. sezon ilk 4 günde 40,7 milyon hane hesabı tarafından izlenmeye başlanarak bugüne kadarki en iyi 4 gün sonucuna ulaştı. Dahası Netflix ilk kez bir dizinin “bitirilme” verisini de paylaştı. Diziyi ilk 4 günde tam 18,2 milyon kişi izleyip bitirdi.

Bird Box

Netflix’in izlenmeler konusunda açıklamalar yapmaya başlaması Bird Box filmiyle oldu diyebiliriz. Sandra Bullock’un başrolü üstlendiği film 21 Aralık 2018’de platformdaki yerini aldıktan sonra büyük bir başarı yakaladı. İlk 7 günde 45 milyon Netflix hesabı tarafından izlenen film, dördüncü haftasında 80 milyona ulaşmıştı. Distopik bir evrende geçen film, insanların “görmemeleri” gereken yaratıklardan kaçmalarını konu alıyor. İki çocukla gözleri bağlı bir şekilde hayatta kalmaya çalışan Malorie, hem kendini hem de çocukları kurtarmaya çabalıyor.

Murder Mystery

Murder Mystery rekor kırmasını pek beklemediğimiz bir yapım olduğu için, izlenmeler açıklandığında hayli şaşırmıştık. Jennifer Aniston ve Adam Sandler’ın başrolü üstlendiği film keyifli ama bir o kadar da klişe bir komediyi izleyicilerle buluşturuyor. İlk üç günde 30 milyon 869 bin 863 hesap tarafından izlendiği açıklanan film, platformun en iyi açılış yapan filmi unvanını üstleniyor. Polisiye odaklı bir komedi olan filmde New Yorklu bir polis ve karısı kendilerini içinden çıkılmaz bir cinayetin tam merkezinde buluyor.

Triple Frontier

Ben Affleck, Oscar Isaac, Charlie Hunnam, Pedro Pascal ve Garrett Hedlund’un buluştuğu Netflix filmi Triple Frontier de platformun en iddialı yapımları arasında yer alıyor. Film her ne kadar izlenmeler konusunda Bird Box ve Muder Mystery kadar iddialı olmasa da ilk dört haftasında 52 milyon aboneye ulaşmayı başarıyor. Bir grup asker/eski askerin son bir görev için bir araya gelmesini konu alan filmde tahmin edersiniz ki evdeki hesap çarşıya pek uymuyor.

When They See Us

Gerçek hayattan uyarlanan When They See Us için platform net bir izlenme paylaşmadı. Ancak 31 Mayıs’ta platformda yer alan bu mini dizinin yayınlandıktan sonraki 13 gün boyunca her gün platformun en çok izlenen yapımı olduğu belirtiliyor. Bu da oldukça iddialı bir sonuç açıkçası. Dört bölümden oluşan mini seri 1989’da Central Park’ta gerçekleşen kan donduran saldırı sonrası Harlemli 5 çocuğun haksız yere suçlanması ve bunu izleyen olaylar zincirini tüm çarpıcılığıyla ekrana getiriyor.