reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Yapay zeka teknolojisine en çok yatırım yapan şirket belli oldu

GlobalData‘nın aktardığı verilere göre Apple, yapay zeka teknolojisine en çok yatırım yapan şirketlerden biri.

Şirketin 2016-2020 yılları arasında çok sayıda yapay zeka şirketini bünyesinde kattığı belirtiliyor. Apple’ın bünyesine kattığı yapay zeka şirketleri sayesinde Google, Microsoft ve Facebook’u geride bıraktığı ifade ediliyor. Apple geçtiğimiz yıllarda Emotient, Turi, Glimpse, RealFace, Shazam, SensoMotoric, Silk Labs, Drive.ai, Laserlike, SpectralEdge, Voysis, XNOR.ai ve bir çok şirketi bünyesine kattı. Apple bu şirketleri bünyesine katarak yapay zeka ve makine öğrenimi konusundaki yeteneklerini geliştirmeyi planlıyor.

Apple, tüm satın alımlarını halka açıklamadığı için şirketin farklı yapay zeka şirketlerini de bünyesine katma ihtimali bulunuyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook geçtiğimiz şubat ayında yenilikçi şirketlere odaklandıklarını ifade etmişti. Son altı yılda 100’e yakın şirketi satın aldıklarını belirten Cook, herhangi bir boyuttaki satın almaktan ötürü korkmadıklarını da söylemişti.

Apple, Siri’yi çok daha iyi bir hale getirmek istiyor

Analistler Apple, Google, Microsoft ve Facebook’un 2016-2020 yıllları arasında yapay zeka teknolojisine destek veren 60 şirketi bünyesine kattığını ifade ediyor. Sadece Apple’ın bu süreçte 25 şirketi satın aldığı konuşuluyor. Apple’ın yapay zeka teknolojilerini satın alarak sesli asistanı Siri’yi geliştirmeyi hedefliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi Çekebilir

Hareketli yapısıyla dikkat çeken elektrikli araç