reklamı kapat

POPÜLER

Apple, AirPods’unu kaybedenlere yeni bir kolaylık sunuyor

Apple‘ın yakın zamanda piyasaya sürdüğü kablosuz kulaklığı AirPods çeşitli nedenlerle gündeme gelmeye devam ediyor. Sektördeki yeni akıma hız kazandıran AirPods’a dair en fazla dile getirilen soru, kulaklıklardan biri kaybolursa ne olacağı üzerine kuruluydu. Şimdi Apple kullanıcıların zihnini kurcalayan bu probleme yeni bir çözüm üretti.

Aralık ayında satışa sunulan cihaz son zamanlarda yaşanan zamlar ve bağlantı problemiyle karşımıza çıkıyordu. Hem tasarımı hem de özellikleriyle beğenilen cihaz kısa sürede büyük bir ilgi gördü. Ancak bu süreçte potansiyel alıcıların akılını kurcalayan bir sıkıntı söz konusuydu: Kulaklıklardan biri kaybolursa ne olacak? Bunun için önce AirPods’un düşmesini önlemek için ev yapımı çözümler ortaya atıldı. Ardından Apple kulaklığın birini kaybeden kullanıcıların tüm seti yeniden almasına gerek olmadığını açıkladı. Airpods’un tekinin 69 dolardan satılacağını duyurdu. Yaşanan arızalarda da parça değişiminini müjdesini verdi. Elbette bu gelişmeler potansiyel alıcıları ikna etmek için tam anlamıyla yeterli olmadı. Bunun farkında olan firma da Airpods’un kaybolma ihtimaline karşı yeni bir çözümle karşımıza çıkıyor.

iOS 10.3 güncellemesi ile birlikte AirPods, Find My iPhone uygulamasını desteklemeye başlıyor. Artık bu uygulamanın içinde AirPods da görülebiliyor. Bu sayede kulaklıkları bir yerde unuttuğunuzda telefonunuz üzerinden bakıp tam olarak nerede olduklarını öğrenmek mümkün oluyor. Tabii bu noktada belirtmekte yarar var, uygulama şimdilik Airpods’un kabının son olarak nerede olduğunu söylüyor. Kulaklıkların her birini ayrı ayrı takip etmiyor. Dolayısıyla tam anlamıyla aradığımız çözüme kavuşmuş sayılmayız.

Bildiğiniz gibi Apple’ın bu kablosuz kulaklıkları piyasaya sürmesinin ardından birileri Find My AirPods uygulamasını kullanıma sunmuştu ancak firma bu uygulamayı hızla kaldırmıştı. Buradan alınan fikrin kısmen Find My iPhone’a eklendiğini görüyoruz. Ancak Find My iPhone hala tam olarak istenen çözümü sunmuyor.