reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, Avrupa’da iPhone’dan Android’e geçişi kolaylaştıracak

Apple, Avrupa’da iPhone’dan Android’e geçişi kolaylaştıracak. Firma DMA kapsamında büyük değişiklikler planlıyor.

Apple, Android telefonlardan iPhone’lara geçişi, Google ise iPhone’lardan Android telefonlara geçişi kolaylaştıran özel uygulamaları hali hazırda sunuyor. Ancak süreç daha iyi olabilir ve resmi olarak açıklandığı kadarıyla Apple, Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanların iPhone’dan Android’e geçişini kolaylaştıracak yeni bir altyapı geliştiriyor. Teknoloji devi bu konuda firmaların (Google, Samsung vb.) iPhone’dan diğer telefonlara veri aktarımı için daha kullanıcı dostu çözümler oluşturmalarına yardımcı olacak bir sistem üzerinde çalıştığını aktarıyor. Ancak bu altyapı hemen kullanıma sunulmayacak. Apple’a göre sistem 2025 sonbaharında çıkacak ve bu tarihten sonra Samsung ve Google gibi şirketler iPhone’dan veri aktarımı için kullanıcılarına daha iyi araçlar sunabilecekler. Bu arada Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan iPhone kullanıcıları 2024’ün sonundan itibaren Safari’yi cihazlarından tamamen kaldırabilecek. Bu da DMA’nın getirdiği yeni imkanlar arasında yer alıyor ve dikkat çekiyor. DMA, Safari ile aynı temeli paylaşmayan iOS tarayıcılarının önünü de açıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Avrupa’da iOS 17.4 ile başlayan yeni dönem için geçtiğimiz aylarda şunları aktarmıştı: “Apple, Dijital Piyasalar Yasası (DMA) ile uyumluluğu sağlamak üzere iOS, Safari ve App Store’da yapılacak ve AB’deki geliştiricilerin uygulamalarını etkileyecek değişiklikleri duyurdu. Değişiklikler 600’den fazla yeni API, gelişmiş uygulama analizleri, alternatif tarayıcı motorlarına yönelik işlevler ve uygulama ödemelerinin işleme alınması ile iOS uygulamalarının dağıtımıyla ilgili seçenekler içeriyor. Apple, yapılan her değişiklikle DMA’in AB’deki kullanıcılar için oluşturduğu yeni riskleri tamamen ortadan kaldırmasa da azaltan yeni önlemler sunuyor. Apple, bu adımlarla AB’deki kullanıcılar için mümkün olan en iyi ve en güvenli deneyimi sunmaya devam edecek.”

Bu konuda, “Duyurduğumuz değişiklikler Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren Dijital Piyasalar Yasası’nın koşullarına uyumluluk sağlarken AB’deki kullanıcıların bu düzenlemeye bağlı olarak artan, kaçınılmaz gizlilik ve güvenlik tehditlerine karşı korunmasına da yardımcı oluyor. AB ve dünyanın her yerindeki kullanıcılarımıza mümkün olan en iyi ve en güvenli deneyimi sunmak temel önceliğimiz olmaya devam ediyor,” diyen Apple yöneticisi Phil Schiller sözlerine şunu eklemişti: “Geliştiriciler; alternatif uygulama dağıtımı ve ödeme işlemleri için sunulan yeni araçlar ve şartlar, alternatif tarayıcı motorları ve temassız ödeme yöntemleriyle ilgili yeni özellikler ve daha fazlası hakkında bilgi edinebilirler. Daha da önemlisi, isterlerse şu anda geçerli olan iş şartlarında kalmayı seçebilirler.”

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü