reklamı kapat

POPÜLER

TikTok LOG Tasarım

TikTok, ABD yasağını durdurmak adına kullanıcılarından yardım istedi

Son yılların en popüler ve aynı zamanda en tartışmalı platformu TikTok, genel bir ABD yasağını engellemek adına kullanıcılarından yardım istedi.

Beyaz Saray kısa süre önce TikTok platformunu yasaklayacak bir yasa tasarısına destek verdi. Bu konuda çok ciddi şekilde endişe duymaya başlayan şirket, bu yüzden geçtiğimiz günlerde ABD’deki kullanıcılarına yukarıdaki bildirimi gönderdi. “TikTok’un kapatılmasını durdurun.” başlıklı bildirimde, kullanıcılardan platformun kapanmasını engellemeleri için yardım istendi. Kişilere attığı bildirime tam olarak, “Kongre TikTok’u tamamen yasaklamayı planlıyor. 170 milyon Amerikalının ifade özgürlüğü elinden alınmadan önce sesinizi yükseltin. Bu yasak milyonlarca işletmeye zarar verecek, ülke çapında sayısız içerik üreticinin geçim kaynaklarını yok edecek ve sanatçıları büyük bir takipçi kitlesinden mahrum bırakacak. Kongre’ye TikTok’un sizin için ne anlama geldiğini bildirin ve HAYIR oyu vermelerini söyleyin.yazan ve direkt arama bağlantısı paylaşan firma, ABD’de şimdiye kadar birçok farklı yasak ile karşı karşıya kaldı ancak bu sefer genel bir engelleme adımının önüne geçmeye çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok sadece ABD’de değil Avrupa’da da hedef alınıyor. Örneğin platform Dijital Hizmetler Yasası’nın (DSA) olası ihlali özelinde açılan soruşturma kapsamında devasa bir para cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Avrupa’daki çocukların mahremiyetini ve güvenliğini korumada başarısız olduğu düşünülen firma, ayrıca uygulamayı kasıtlı olarak bağımlı yapacak haline getirmeye çalışarak kullanıcıların ruh sağlığını riske atmakla da suçlanıyor. Bu konuda ABD’de de birçok kez suçlanan ve hakkında soruşturma açılan TikTok, algoritmalarının kasıtlı olarak bağımlılık yaratacak ve aşırıya kaçan içerikler sunacak şekilde tasarlama iddiasıyla da inceleniyor.

TikTok Türkiye da geçtiğimiz aylarda bir açıklama yaparak, “Önceliğimiz gençler için daha da güvenilir bir ortam oluşturmak” demişti. Bu önemli konuda yapılan açıklamada detaylı olarak şunlara yer verilmişti: “Başta gençler olmak üzere herkes için daha bilinçli ve güvenli internet kullanımına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Güvenli İnternet Günü etkinliği, 12 ve 13 Şubat’ta Ankara’daki BTK Merkez Yerleşkesi’nde yapıldı.

BTK koordinasyonuyla hayata geçirilen etkinlikte genç yaştaki internet kullanıcılarına yönelik bilinçli internet kullanımıyla ilgili atölyeler düzenlendi, panellerde ise sosyal ağların gençler için daha nasıl güvenli hale getirilebileceği ve güvenli internetin hayatı nasıl güzelleştirebileceği gibi konular ele alındı.

Sosyal ağları gençler için güvenli hale getirmek hakkında konuşma yapan TikTok Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türkiye Bölgesi Kamu Politikaları Yöneticisi Emir Gelen, platformda gençleri siber zorbalıktan korumak için neler yaptıklarını anlattı. Konuşmasında TikTok’un hem güvenli hem de faydalı bir platform olmasını sağlamayı çok önemsediklerini vurgulayan Emir Gelen, gençlerin dijital güvenliği için güvenlik ekipleri ve uzmanlarla görüşerek geliştirdikleri uygulamaları da anlattı:

“2020 yılında kullanıma sunduğumuz ‘Aile Eşlemesi’ özelliği ve ‘Ebeveyn Kılavuzu’ sayesinde ebeveynlerin çocuklarının hesaplarını daha güvenli şekilde kullanmalarına yardımcı olmalarını hedefledik.

Bunun yanı sıra, 13 – 18 yaş grubu kullanıcıların ekran süresini otomatik olarak 60 dakikayla sınırladık ve izlemeye devam edebilmeleri için şifre girme zorunluluğu getirdik. Bu ve bu gibi uygulamalarla platformumuzu gençler için daha güvenilir bir yer haline getirebilmek için çalışıyoruz.”

İfade özgürlüğünü korurken kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için sürekli çaba gösterdiklerinin altını çizen Emir Gelen, sözlerine şöyle devam etti:

“Zenginleştirici bir keşif deneyimi sağlamak için çabalarımız devam edecek. Hem kendini ifade etmek isteyenler için sıcak bir alan hem de topluluğumuz için keyifli bir ortam sağlamaya kararlıyız” diye ekledi. Türkiye’de pek çok insanın aktif olarak kullandığı, önemli sayıda KOBİ ve markaların da tercih ettiği TikTok, geniş bir kullanıcı tabanına ulaşabiliyor.

Güvenli İnternet Günü etkinliğinde vurgulanan güvenlik ve bilinçli kullanım konularındaki çabalar, platformun gençler ve aileler için daha güvenli ve sağlıklı bir çevre oluşturma hedefine yönelik atılmış önemli adımları temsil ediyor. Bu gibi çözümlerle, sadece ifade özgürlüğünü değil aynı zamanda kullanıcı güvenliğini de ön planda tutarak platformun kullanıcı deneyimini zenginleştirmeye kararlı bir şekilde devam ediliyor.”

TikTok haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu