reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store LOG Tasarım

Apple, çıplak fotoğraflar oluşturulmasına imkan tanıyan yapay zeka uygulamalarını App Store’dan kaldırdı

Teknoloji devi Apple, çıplak fotoğraflar oluşturulmasına imkan tanıyan yapay zeka uygulamalarını App Store’dan kaldırdı.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bu birden fazla uygulama (Şimdilik silinen üç uygulama olduğu belirtiliyor), içerisine fotoğrafı yüklenen kişiyi sanal da olsa çıplak hale getiriyordu ve bu uygulamaların reklamı Instagram üzerinde dahi açık olarak yapılıyordu. Bu uygulamaları 404 Media tarafından hazırlanan haber sonrasında bağlantıları talep ederek kaldırdığı söylenen Apple, bu kısım biraz daha detay istiyor ancak söylendiği kadarıyla bahsi geçen uygulamaları 404 Media kendisine bağlantı göndermeden bulamamış. Apple bundan önce yeni açık kaynak yapay zeka modelleriyle dikkat çekmişti. Kaçıranlar için firma yapay zeka konusunda büyük adımlar atmaya devam ediyor ve bunları güvenlik ile gizlilik endişelerini ortadan kaldırmak adına “açık kaynak” yapıda sürdürüyor. Bu sefer OpenELM (Open-Source Efficient Language Models) adı verilen yapay zeka modelleri ile gündeme gelen firma, bu yeni modelleri yukarıda da dediğimiz gibi direkt olarak cihazlarda yani uzaktaki sunuculara ihtiyaç duymadan çalışabilir şekilde geliştirmiş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla dördü CoreNet kütüphanesi kullanılarak önceden eğitilmiş, dördü ise özel talimatlar / girdiler ile hazırlanmış toplam sekiz OpenELM modeli bulunuyor. Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 18 işletim sistemi de cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir “LLM” ile geliyor olabilir.

Elde edilen son bilgilere göre yapay zeka odaklı tasarlanan iOS 18 ile beraber karşımıza, direkt olarak cihazlarda çalışacak yani sürekli olarak internet bağlantısı gerektirmeyecek bir LLM yani büyük dil modeli çıkarılabilir. iPhone’lar içinde LLM çalıştırmayı geçtiğimiz aylarda başardığı ortaya çıkan teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER