reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple, çocuk güvenliği konusunda büyük yenilikler duyurdu

Teknoloji devi Apple, çocuk güvenliği konusunda yaptığı yeni çalışmaları görücüye çıkardı. Firma yeni bir dönem başlatıyor.

Apple, çocuk güvenliğini artırmak adına hazırladığı yenilikler ile büyük ses getirdi. Şirket, iletişim ağları üzerinden çocukları hedef alanları engellemek adına kararlı oldukça kararlı görünüyor ve bu gerçekten sevindiriyor.

Çocuk güvenliği konusunda uzmanlar ile ortaklaşa geliştirilen üç yeni özellik karşımıza çıkıyor. iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 ve macOS Monterey ile birlikte artık yerleşik mesajlar uygulaması makine öğrenmeyi kullanarak çocuklara gelen kötü fotoğrafları gizleyebilecek.

Biliyorsunuz sapkın kişiler iğrençlikte sınır tanımadıkları için çocuklara çıplak fotoğraflarını gönderebiliyor. Yeni dönemde çocuklar bu fotoğrafları görmek zorunda kalmayacak. Sistem bu iğrençlikleri otomatik olarak gizleyecek ve fotoğrafı göndereni yasal kurumlara haber verebilecek.

Yeni altyapıda Child Sexual Abuse Material (CSAM) olarak geçen, çocuğu bir cinsel obje olarak gösteren içeriklerin yayılması da azaltılacak. Hatta teknoloji devi bunun için iOS 15 ve iPadOS 15 ile beraber cihaz temelli fotoğraf taraması da yapacak.

Bu fotoğraf taraması özel bir algoritma temelinde işleyecek ve çocuk istismarı içeren fotoğraflar direkt olarak cihazda tespit edilecek. Bu fotoğrafları barındıran kişiler daha sonra “National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC)” isimli kuruma bildirilecek.

Başta sadece ABD’de çalışacak bu altyapıda, fotoğraf arşivlerinde kişisel güvenlik ihlal edilmeden inceleme yapılacak. Apple’a göre sistem çocuk istismarı içeren fotoğrafları matematiksel olarak belirleyecek, fotoğrafın gerçekliği ise bir insan tarafından onaylanacak.

Yani süreçte sadece algoritmaya güvenilmeyecek, birisi suçlanmadan önce insan kontrolü ile çocuk istismarı konusundan emin olunacak. Çünkü kişiler kendi çocuklarının fotoğraflarını da cihazlarında depoluyor. Burada çocuk istismarı ile farkın iyi belirlenmesi gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, çocuk güvenliği konusunda herkese örnek oluyor

Yeni dönemde Apple güzel bir adım daha atıyor. Firma, kurulan sistem ile çocuklarına yabancılardan uygunsuz içerikler gelirse bu durumu ebeveynlere bildirecek. Böylelikle çocukların, yaşlarından dolayı belirli konularda sessiz kalması durumu ortadan kaldırılacak. Çocuk utandığı, anlamadığı ya da korktuğu için süreci gizlemeye çalışsa da sistemi bunun ailelere aktaracak.

Ayrıca yeni dönemde Siri ve yerleşik arama uygulamaları da çocuk istismarı konusunda çok daha bilgili ve doğru yönlendirme yapabilir hale getirilecek. Yukarıda da dediğimiz gibi yeni dönem iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8 ve macOS Monterey ile başlayacak. Bu yeni işletim sistemleri sonbahar aylarında kullanımda olacak.

İlginizi Çekebilir