reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan sürücüsüz otomobil teknolojisiyle ilgili açıklama

Geçtiğimiz ağustos ayında Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu ayın başında sürücüsüz otomobil teknolojisiyle ilgili dikkat çekici açıklamada bulunmuştu. Apple’ın otonom sürüş teknolojisine odaklandığını belirten Cook, bu teknolojinin çok heyacan verici olduğunu belirtmiş ve Apple’ın büyük bir proje üzerinde çalıştığını dile getirmişti. Apple’ın bu konda büyük bir yatırım yaptığını ifade eden Cook, Apple’ın bakış açısına göre otonom teknolojisinin tüm yapay zeka teknolojilerinin anası olduğunu dile getirmiş ve otonom sistemlerinin çeşitli şekillerde kullanılabileceğini söylemişti.

Apple’ın sır gibi sakladığı sürücüsüz otomobil teknolojisiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.  Uzun zamandır “Project Titan” adıyla karşımıza çıkan teknolojiyle ilgili Apple’dan bir açıklama geldi. Apple’ın yapay zeka araştırması müdürü Ruslan Salakhutdinov, otomobildeki kameraların elde ettiği veriler için şirketin makine öğreniminden yararlandığını belirtti. Yapay zeka açısından Apple’ın ilerleme kaydettiğini söyleyen Salakhutdinov, LIDAR sensörlerin karanlık durumlarda ve yağmur damlaları lenslere geldiğinde dahi sorunsuz bir şekilde çalıştığını ifade etti. Radyo dalgaları yerine lazer teknolojisinin yer aldığı LIDAR teknolojisi ortama gönderdikleri lazer darbeleriyle çevredeki nesne ya da yüzeylerin uzaklığını belirleyebiliyor.

Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojisi ne zaman gelecek?

Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojisini ticarileştirip bu teknolojiyi farklı şirketlere satıp satmayacağı belirsizliğini koruyor. Şirketin şu anda kendi sürücüsüz otomobillerini satması beklenmiyor. Apple’ın yeni teknolojisini Apple Park ile Apple’ın mevcut merkezi arasındaki ulaşımını sürücüsüz servis araçlarıyla gerçekleştireceği konuşuluyor. Palo Alto ve Infinite Loop’un baş harflerinden oluşan PAIL kod adıyla anılan sürücüsüz aracın farklı bir şirketin ürettiği bir araç olacağı belirtiliyor. Apple’ın sürücüsüz otomobil teknolojisini 2019 veya en geç 2020 yılında kullanıma sunması bekleniyor.