reklamı kapat

POPÜLER

Apple, sürücüsüz otomobiliyle ilgili şüpheleri ortadan kaldırıyor

Dünyaca ünlü otomobil devlerinin otonom ve elektrikli otomobil konusundaki çalışmalarına hız verdiğini ve artık günümüzde bu araçların ne zaman yollara çıkacağı tartışmalarına şahit oluyoruz. Lakin işin otonom sürüş kısmı sadece otomobil devlerini ilgilendirdiğini söyleyemeyiz.
Geçtiğimiz süreçte Microsoft ve Apple’ın bu konuda yaptığı atılımlar ve dedikodularla sık sık karşılaştık. Apple’ın bu süreçle ilgili en ciddi haberini Eylül ayının sonuna doğru McLaren ile olan ilişkilerinden almıştık. Sürecin devamında McLaren CEO’su Mike Flewitt, Kasım ayının sonuna doğru Reuters’a verdiği açıklamada Apple’la görüştüklerini doğrulamış lakin herhangi bir teklifin gelmediğini belirtmişti.

Herkes Apple’ın bu süreçten vazgeçtiğini düşünürken ve konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmezken; bugün itibarıyla artık elimizde resmi ağızdan gelen bir doğrulama var. Amerikan Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği departmanıyla otonom sürüş teknolojisine sahip araçlarla ilgili iletişime geçen Apple ürün müdürü Steve Kenner, gönderdiği beş sayfalık mektupta “Artık Apple’ın sürücüsüz araçlarla ilgilenmesiyle ilgili ortada herhangi bir şüphe kalmadı. Şirketimiz ulaşım sektörü dahil olmak üzere öğrenebilen makine teknolojileri üzerine yoğun bir çalışma yürütüyor. Ulusal güvenlik departmanının rehberliğinde, otonom sürüş sistemlerinin kullanıcı deneyimlerini geliştirmek ve ölümlü kazaların önüne geçmek konusunda ne denli bir potansiyele sahip olduğunu gördük. Bu geliştirme ve test sürecinde büyük firmalar ve bu gelişime yeni katılan ve katılacak firmalara eşit şartlarda imkanlar sunulmalıdır.” diyerek gelinen nokta doğrultusunda Apple’ın otonom sistemlere yüksek yatırım yaptığının altını çizdi. Apple CEO’su Tim Cook‘ta Apple ekosistemine otonom sürüş teknolojili araçların dahil edilmesi konusunda fazlasıyla istekli. Apple’ın McLaren ile yaptığı görüşmelerden henüz bir sonuç çıkmazken önümüzdeki günlerde teknoloji devinden daha farklı, somut adımlar görmemiz muhtemel gibi gözüküyor.

İlginizi çekebilir
Türk tasarımcıdan Apple Car konsepti

Haberde kullanılan görsel temsilidir.