reklamı kapat

POPÜLER

Apple merakla beklenen sürücüsüz otomobil planını nihayet açıkladı

Yılan hikayesine dönen süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Tim Cook Apple’ın bu konuyla ilgili stratejisini de ilk ağızdan açıkladı.

Apple’ın otomobil dünyasına girişiyle ilgili bugüne kadar birçok iddia ortaya atıldığına geçtiğimiz süreçte çokça şahit olduk. Bu süreçte McLaren gibi bir otomobil devini bile satın alabileceği konuşulan şirketin geleceğiyle ilgili en net açıklama nihaet ilk ağızdan beldi. Konuyla ilgili Bloomberg‘e verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulunan Tim Cook, Apple bünyesinde bir otomobil geliştirme sürecinin yürütüldüğünü doğruladı. Projenin şirket içerisinde üç farklı aşamada geliştiğini ifade eden Cook, odaklandıkları ana noktanın otonom sürüş teknolojileri olduğunun altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sürücüsüz otomobil yazılımlarının yanı sıra geliştirilen sistem içerisindeki faktörleri elektrikli otomobil ve araç paylaşım sistemleriyle tamamlayan Tim Cook Apple’ın bir otomobil üretmekten ziyade yazılım ve yapay zeka üzerinde çalıştığını ifade etti. Sistemi “Şu an üzerinde çalışılan en zor yapay zeka projesi” olarak nitelendiren Cook projenin son halini görmek için şimdiden heyecanlı olduklarını söyledi. Yapılan açıklamalarla bir otomobilden ziyade pazarın gittiği yol üzerinde bir strateji belirlediğini gördüğümüz Apple’ın otomobil geleceğinin de yazılımlar üzerinden şekilleneceğinin açıklamalar doğrultusunda rahatlıkla ön görebiliyoruz. Kaynaklara göre otomobil ve otonom sürüş teknolojileri üzerinde 1.000 kişilik bir ekibin yürüttüğü sürecin sonunda Apple’ın otomobilini Kaliforniya sokaklarında görmememiz için hiçbir neden kalmadı.