reklamı kapat

POPÜLER

İlk ağızdan önemli açıklamalar; yeni Peugeot 208 GTi saf elektrik gücüyle gelebilir!

Önümüzdeki yıl itibarıyla tanıtılması beklenen yeni jenerasyon Peugeot 208, GTi versiyonu başta olmak üzere çok ciddi güncellemelerle gündeme gelecek.

3008 ve 5008 ile birlikte gerçekleştirdiği 360 derecelik değişimle çok ciddi bir ivmelenme yakalayan Peugeot, son yıllardaki yükselişini adeta taçlandırdı. Elde ettiği bu dönüşümü SUV modellerinin ardından binek sınıfa nasıl yansıtacağı merak edilen Fransız üretici, yeni jenerasyon 508 ile işin tasarım kısmında bir adım daha ileri gitmeyi başardı. Yavaş yavaş değişmekte olan ürün gamı için çalışmalarına devam eden marka, elektrikli otomobil kısmında ise uzun bir süredir sessizliğini koruyordu. Geçtiğimiz süreçte bu sınıfının ilk temsilcisi olarak 208‘in düşünüldüğüne dair haberler, henüz ortaya çıkan yeni açıklamalar eşliğinde büyük oranda kesinleşmişe benziyor. Konuyla ilgili Auto Express’e açıklamalarda bulunan CEO Jean-Philippe Imparato, elektrik gücünün GTi rozetiyle bir araya getirilmesi konusuna değindi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beklentiler yüksek

Peugeot’nun uzun bir süredir ciddi değişim elde etmeyen 208’in yeni jenerasyonunu Cenevre Otomobil Fuarı 2019‘da tanıtmayı planladığını ilk adımda sizlerle paylaşalım. Kokpit, dış tasarım ve teknoloji gibi temel parçalarında ciddi bir yenilenme göreceğimiz araç, tamamen elektrikli planların da merkezinde yer alıyor. Ailenin diğer üyelerinden bildiğimiz CMP isimli platform üzerine şekillenecek olan 208, elektrikli versiyonunda e-CMP’yi de barındırabilir. Imparato’ya göre ise yeni jenerasyon 208 GTi tamamen elektrikli olarak asfalta çıkabilir. Açıklamalarında; “Detayların hepsini mart ayı içerisinde açıklayacağız. Şimdiden bazı şeyleri söyleyip geleceği sıkıcı hale getirmek istemiyorum. Lakin buradan şu mesajı verebilirim ki, bu yeni otomobil elektrik gücüne sahip olacak. Tabi ki kullanıcılar bunun dışında içten yanmalı motor seçeneklerinden de dilediklerini seçebilecek. Burada değişmeyecek nokta tasarım, son jenerasyon i-Cockpit ve en üst seviye donanım paketleri olacak. Bunun içerisinde GTi versiyonu da olabilir. Ben donanımdan ziyade motor seçeneklerinin değişkenlik göstermesi taraftarıyım.” diyen Imparato Peugeot Sport ekibinin elektrikli performans otomobilleri üzerinde de çalıştığını hatırlattı. Elektrikli 208’in Renault ZOE gibi olmayacağını da belirten CEO’ya göre bizleri her anlamda tatmin edici bir otomobil bekliyor.