reklamı kapat

POPÜLER

iPad mini 6 yeni ipad mini
Apple

Apple etkinliğinin en çok dikkat çekeni yeni iPad mini oldu; ama neden?

Dün akşam düzenlenen Apple etkinliğinin en çok dikkat çekeni iPhone 13 ailesi ya da Watch Series 7 değil, gerçek anlamda yeni iPad mini oldu. Peki neden?

Apple’ın iPad’leri arasında iPad mini’nin yerin her zaman özel oldu. Ufak ekranlı bu iPad, tek elde yönetilebildiği için her zaman çok sevildi. Birçok kişi iPad mini’leri evinde değil hareket halinde kullanıyor ve bunula bağlı olarak modelin iş dünyasında da büyük bir yeri bulunuyor.

Ancak iPad mini oldukça eskimiş, tasarımı çağın gerisinde kalmıştı. Elbette Apple da bunun farkındaydı ve yeni model beklenenden farklı şekilde dün akşam tanıtıldı. Daha önce yeni mini’nin kasım ayına kaldığı düşünülüyordu.

Yeni modeli uzun zamandır bekleyen kişiler gördüğümüz kadarıyla kesinlikle pişman olmadı. Tablet hemen hemen tüm beklentileri karşılayacak özellikler ve tasarım ile karşımıza çıktı. Özellikle yeni tasarım çok ama çok beğenildi. Bu yüzden tablet birçok kişi için iPhone 13 ailesi ya da Watch Series 7’den daha ilgi çekici oldu. Bu ses getiren yeni model için Apple kendisi şunları söyledi:

“Ultra taşınabilir tasarımı ve günlük görevlerden yaratıcılık veya iş uygulamalarına kadar çok çeşitli kullanım alanlarıyla, iPad mini gibisi yok,” diyen Apple’ın Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürdü: “Tam ekran tasarımına sahip yeni Liquid Retina ekranı, olağanüstü performans artışı, ön ve arkasındaki yeni gelişmiş kameralar, Ana Sahne, USB-C, 5G ve Apple Pencil desteğiyle, yeni iPad mini avucunuzda tutabileceğiniz büyük bir yenilik.”

Üzerinden tekrardan geçmek adına iPad Pro ya da yeni nesil iPad Air tarzı ince çerçeveli yeni tasarıma sahip olan yeni “mini”, parmak izi sensörünü yeni iPad Air gibi yani Touch ID’yi üst kısımdaki güç butonuna koyuyor.

Dört farklı renkte gelen tablet, 500 nit parlaklık sunan 8,3 inç Liquid ekran (True Tone, P3 geniş renk yelpazesi) üzerine kuruluyor ve A15 Bionic işlemci ile yerini aldığı modelden CPU’da yüzde 40, GPU’da yüzde 80 daha yüksek performans getiriyor. Model bu işlemciyle en az 4 yıllık akıcı bir deneyimi garanti ediyor.

Bağlantı için sevindirici şekilde USB-C kullanan yeni iPad mini, gelecek yönelik uzun vadeli bir model olduğunu 5G desteğiyle de gösterdi. Türkiye’de henüz 5G açılmadığı için bu sadece yurt dışında ses getirdi. Modele ayrıca Wi-Fi 6 da konuldu.

Arkasında tek bir 12 megapiksel kamera yer alan ve çift tonlu flaş taşıyan ürün, önde de 12 megapiksel ultra geniş açı kamera barındırıyor. Bu kamera da kişileri dijital olarak kadrajda ya da başka bir deyişle merkezde tutabiliyor

4K video çekebilen yeni iPad mini, Apple Pencil 2 desteğine sahip ve kalemi üstünde şarj edebiliyor. Apple’ın model için ayrı bir kalem tasarlamaması genel olarak kişileri memnun ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni iPad mini için fiyatlar nasıl?

Çok ses getiren tablet, yurt dışında 499 dolardan başlıyor. Yeni iPad mini’nin Wi-Fi modelleri 5.799 TL ve Wi-Fi + Cellular modelleri 7.499 TL başlangıç fiyatıyla Türkiye’de satışa sunuluyor. Yeni mini, 64 GB ve 256 GB konfigürasyonlarıyla ve tam olarak pembe, yıldız ışığı, mor ve uzay grisi renk seçenekleriyle geliyor.

İlgili Video