reklamı kapat

POPÜLER

Apple, ilk şeffaflık raporunu yayınladı

Apple uzun süredir beklenen hamlesini gerçekleştirerek ilk şeffaflık raporunu yayınladı. İki ana tabloda listelenen veriler neticesinde kullanıcı bilgilerini en çok isteyen ülkeler belli oldu. Hükümetlerce uygulanan yasa ve politikaların insanları nasıl etkilediğini gösteren veriler “Şeffaflık Raporu” denilen yapıyı meydana getiriyor. Gerek tüzel kişi gerek markalar hakkında bilgi toplama, ulusal güvenlikte tehdit unsuru sayılabilecek konularda başvurulan raporlar özellikle internet devleri için büyük önem arz ediyor. Daha önce Facebook, Yahoo, Google ve Microsoft gibi sektörün önemli isimleri şeffaflık raporlarını yayınlarken Apple ise çalışmaya henüz yeni dahil oldu.

apple tablo 1
Yayınlanan dosyada iki ana tablo dikkat çekiyor. Bunlardan ilki kişisel bilgilerin yer aldığı hesap detayları, ikincisi ise çalınan iPhone ve iPad gibi cihazlara ulaşmak için gerekli aygıt bilgileri. 1 Ocak 2013 – 30 Haziran 2013 dönemine ait verilere göre Amerika listenin başını çekiyor. Zira ilgili aralıkta 2000-3000 hesap bilgisini isteyen yetkililer 0-1000 oranında cevap alabilmiş. İngiltere ve İspanya ise 100’den fazla istek yapan iki ülke konumunda. Diğer taraftan Amerika’dan 8,605 cihaz için talep gelirken onu  Brezilya (5,027) ve Almanya (84,928) takip ediyor.

Açıklamalarında son dönemde NSA ile yaşanan olaylara üstü kapalı şekilde değinen Apple, işlerinin kullanıcılara ait bilgileri toplamak olmadığını ve herhangi bir özel çalışmanın yürütülmediğinin altını çizerek, Google’ın devlete bilgi paylaşımında bulunmasına atıfta bulundu.

YORUMLAR