reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yapmadığını Danimarkalı geliştirici yaptı

iPhone X‘in çıkışıyla beraber adeta tapılan Animoji ne yazık ki kendi uygulamasına sahip değil. iMessage üzerinden erişilebilen özellik için Danimarkalı geliştirici ayrı bir uygulama hazırladı.

Özellikle “Animoji karaoke” ile cihazın en popüler özelliği olan hareketli emoji sistemini ne yazık ki iMessage içine ekleyen Apple, kullanıcılara bir uygulama alternatifi sunmuyor. Bu şekilde hareketli bir emoji kaydı için önce iMessage’a giriyor, sonra da uygulama simgesine dokunuyorsunuz. Bu adımdan sonra iMessage 10 saniyelik videolar kaydetmenizi sağlıyor. Dilerseniz ekran kaydetme yöntemiyle daha uzun videolar da kaydedebiliyorsunuz.

Bu özelliğin basit bir iMessage eklentisindense kendi uygulamasına sahip olması gerektiğini düşünenlerin sayısı ise hiç az değil. Nitekim geliştirici Simon B. Støvring, Apple’ın yapmadığını yapıyor ve 20 saniyelik videolar kaydedebilen bir Animoji uygulaması yazıyor. İsminin baş harflerini uygulamaya veren Støvring’in SBSAnimoji isimli uygulaması Apple’ın özel API’ını kullanıyor. Bu da uygulamayı App Store’da göremeyeceğimiz anlamına geliyor. Apple Animoji API’ını üçüncü parti uygulama geliştiricileriyle paylaşmadığı için alternatifsiz durumdayız.

Geliştiriciler deneyebiliyor

SBSAnimoji ne yazık ki son kullanıcı tarafından denenemiyor. Ancak Apple geliştirici hesabı olan kullanıcılar, iPhone X’e yükleyerek uygulamayı deneyimleyebilir. Apple’ın bir anda büyüyen bu özellik için ayrıca bir uygulama yapıp yapmayacağı ise şimdilik merak konusu. Ancak özelliğin son dönemdeki popülerliğine bakıldığında Apple bunu geliştirmek isteyebilir diye düşünüyoruz.