reklamı kapat

POPÜLER

Apple, iPhone hırsızlığına karşı önlem hazırlığında

Apple hırsızlığa karşı kullanıcılarını korumak ve önlemler almak adına yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Gündemde olan yenilik hırsızları gerçekten caydıracak yönde.

Apple yeni geliştirdiği bir projede, hırsızın bilgilerini ilk elden elde etmeyi amaçlıyor. Projenin patent aşaması tamamlandı ve entegre edilmek için gerekli koşulların sağlanması bekleniyor. Hırsızlık olaylarında en kritik süreç tespitin en erken ne zaman yapılabiliyor ise o zaman yapılması. Bu projede hırsızın fotoğrafını veya parmak izini yani biyometrik tüm bilgilerini elde etmek ve tespit sürecini en hızlı şekilde belirlemek amaçlanıyor. Tabii ki söylemesi bu kadar kolay olan bu entegrasyonun bazı teknik zorlukları da yok değil.

Günümüzde Apple parmak izi sensörüne kullanıcı bilgisini tanıtmak için çeşitli varyasyonlar ile tanılama yapmak gerekiyor. Kurulum aşamasından hatırlayacağımız bu parmak izi tanıtma sürecinin kusursuz olması için kullanıcının parmağını çeşitli açılardan tanıtması gerek. Zorluk tam olarak burada ortaya çıkıyor. Yani hırsızın parmak izini tam olarak elde etmek için şu anda kullanılmakta olan sensörden çok daha güçlü ve gelişmiş bir sensör cihaza entegre edilmeli.

Diğer bir seçenek ise hırsızın fotoğrafını elde etmek. Şu anda 2. parti uygulamalar ile bu çeşit bir opsiyon zaten kullanıcılara sunuluyor diyebiliriz. Android kilit ekran koruyucularının bazılarında ekran şifresini belirli bir denemeden sonra yanlış girenlerin fotoğrafları çekiliyor ve saklanıyor. Apple bu seçeneği de düşünüp burdan yola çıkabilir ve IOS’in gelecek sürümlerinde bu özelliğe yer verebilir.