reklamı kapat

POPÜLER

Uzaktan kontrol edilebilir, sürücüsüz zırhlı araç [Video]

İnsansız araçlar hayatımıza gireli uzun zaman oldu. İnsansız hava araçları, otomobiller bu furyanın en önemli temsilcilerinden. Şimdi ise bu yelpazeye yeni bir sınıf ekleniyor.

Rus ordusunun bünyesine 2006 yılında katılan ve hala hizmet veren zırhlandırılmış 4×4 Tigr‘lar yapılan yeniliklerin ardından artık uzaktan kontrol yeteneğine kavuşacak. Tigr’ların ana amacı askerlerin verilen koordinatlara sorunsuz ulaşmasını sağlamak. Tigr’larda aynı anda tam teçhizatlı 10 asker konumlanabiliyor. Yenilenen Tigr ise uzaktan kontrol edilebilir bir robot silaha dönüşüyor.

Bu yeni entegrasyonun ardından aracın gerek kullanımında gerek ise silah kontrol sistemine erişimde uzaktan kontrol sayesinde can kaybı riski sıfıra indirilecek. Tigr aynı zamanda otomatik olarak hedef tanımlama ve izleme de yapabiliyor. Rusya bu projeyi özellikle Ukrayna ve Suriye gibi yüksek güvenlik önlemi gerektiren ve yakın temasın sık yaşandığı bölgelerde kullanmayı planlıyor. Tüm bu ekipmanlar ile beraber Tigr’da 30 Milimetrelik makineli tüfek ünitesine yer veriliyor.

İLGİLİ HABERLER