reklamı kapat

POPÜLER

Apple kendi akıllı ev cihazlarını mı geliştiriyor?

Apple CEO’su Tim Cook firmanın bu yıl yeni ürün kategorilerine gireceğini açıkladığında pek çok kişi bu ürünlerin akıllı saat başta olmak üzere giyilebilir teknoloji ve TV odaklı olacağını düşünmüştü. Bugün ortaya çıkan bazı söylentilerse Apple’ın gözünü tümüyle farklı bir kategoriye dikmiş olabileceğini gösteriyor. Buna göre Cupertinolu firma akıllı ev cihazları üzerinde çalışıyor.

Firmanın WWDC 2014 etkinliğinde ev içinde kullanılan kamera, kapı, termostat, ışık düğmesi, priz, kilit vb. akıllı donanımın tek bir noktadan kontrolüne imkan veren HomeKit‘i tanıttığı düşünülürse bu hamle gayet mantıklı görünüyor. Gerçi Apple HomeKit’le uyumlu ürünlerin geliştirilmesi için üçüncü taraflarla çalışacağını da açıklamıştı.

Söylentilere göre Apple araştırma aşamasını geçmiş durumda, ancak geliştirme aşamasının her an durdurulması da muhtemel; yani Apple bu alandaki çalışmalarından sonuç alamayacağını veya gereksiz riske girdiğini düşünürse projeden vazgeçebilir.

Apple’ın ne tür akıllı ev cihazları geliştirildiğine ilişkin bir tahmin bulunmasa da, bu donanımların sadece iOS cihazlarıyla uyumlu olacağına şüphe yok. WWDC 2014’ta açıklanan yazılım sonbahara kadar çıkmayacak, dolayısıyla cihazların da 2015‘ten önce çıkacağı düşünülmüyor. Tabii söylentilerin tümüyle yanlış olması ihtimali de var, ancak halihazırdaki cihazlara olan ilgi giderek azalırken Apple gerçekten de ev cihazlarıyla ilgilenmeye başlasa iyi olabilir.