reklamı kapat

POPÜLER

Apple WWDC 2021

Apple otomobil projesi kan kaybetti; ayrıca homeOS ortaya çıktı

Teknoloji devi Apple, bugün iki önemli konuda daha gündeme geldi. Bunlardan birisi olumlu diğer ise olumsuz gelişme oldu.

Advertisement

Apple Car elektrikli otomobil modeli geçtiğimiz aylarda Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberiyle gündemde büyük ses getirmişti.

İki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atacak dahi denilmişti. Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD Georgia’da yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak bilgisi de söylenenler arasında yer alıyordu.

Ancak tüm bunlar yalanlandı ve Apple’ın otomobil projesi uzun süredir hiç gündeme gelmedi. Bu projeyi bugün gündeme getiren ise olumsuz bir durum oldu. Kaynaklara göre projenin başındaki birden fazla üst düzey yönetici ayrıldı.

Bu Apple’dan ayrılan kişilerin alanlarında çok önemli isimler olduğu aktarılıyor ve bu da firma için elbette kötü görünüyor. Ancak Apple’ın elinde bu kişilerin eksiğini ortadan kaldırabilecek kadar yüksek bir bütçe bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple özelinde bugün ortaya çıkan homeOS da çok dikkat çekti

WWDC 2021 öncesinde bir iş ilanı üzerinden karşımıza homeOS işletim sisteminin çıkarılacağı ortaya çıktı. Şu an böyle bir işletim sistemi bulunmuyor ve bu yüzden dikkat çekiyor.

HomeOS’un akıllı ev pazarı için bir merkezi işletim sistemi olacağı tahmin ediliyor. Bunun HomePod’ların audioOS’u ile tvOS’u bir araya getireceği düşünülüyor.

Hatırlarsınız Apple en son bu tarz bir adımı iOS’tan ayırdığı iPadOS ile atmıştı.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli