reklamı kapat

POPÜLER

Apple, mobil ödeme pazarına girmeye hazırlanıyor

Geçtiğimiz günlerde Wall Street Journal‘da yayınlanan bir haberde, Apple‘ın mobil ödeme seçenekleri üzerinde çalışmalar yürüttüğü belirtilmişti. Habere göre Apple’ın, fiziksel ürün ve hizmetlerin satın alınmasında ödeme yöntemi olarak iPhone’ların kullanımına yöneleceği ve mobil ödeme alanında faaliyet gösteren PayPal ve Google gibi firmalara rakip olabileceği belirtiliyordu.

Bu zamana kadar milyonlarca müzik, uygulama ve oyun satış tecrübesi bulunan ancak fiziksel ürünlere yönelik bir girişimi olmayan Apple’ın, özellikle iPhone 5S’e TouchID parmak izi teknolojisini entegre etmesi ile birlikte, güvenli bir ödeme sisteminin firmanın planları arasında yer alabileceğine ilişkin beklentiler oluştu.

Bu beklentilerin karşılıksız olmadığı ise Apple’ın dün gerçekleştirilen gelirlerine ilişkin toplantıda CEO Tim Cook’un açıklamaları ile ortaya çıktı. Cook, mobil ödeme alanına yönelik planlar, iPhone 5s’e TouchID teknolojisini dahil etmemizin altında yatan sebeplerden bir tanesiydi şeklinde açıklamada bulundu. Tim Cook, açıklamasının devamında iOS platformundaki ticaret hacminin büyüklüğüne ve kullanıcılarının demografik çeşitliliğine dikkat çekerek mobil ödemenin iOS platformu için büyük bir fırsat olduğunu ifade etti.

iBEACON VE TOUCH ID İŞBİRLİĞİ
Açıklama sonrasında, iOS 8 ile birlikte Apple’ın sadece Touch ID parmak izi tanımlama teknolojisinin sadece tuş kilidi açmak veya uygulama satın alma yetkisinden daha fazla göreve sahip olacağı beklentisi de güçlendi. Ayrıca, Apple’ın daha önce bünyesine kattığı iç mekan konum sistemi iBeacon ile birlikte düşünüldüğünde, iPhone’un kullanıcının o an hangi mağazada bulunup hangi ürünü aldığını tespit edebilmesi ve parmak izi sistemiyle güvenli ödeme yapabilmesi mümkün hale gelebilir. Bu da Apple’ın bir kere daha girdiği sektördeki tüm bilinenleri değiştirerek rekabeti üst seviyeye taşıyabileceği anlamına geliyor.

Bilindiği üzere Google da mobil ödeme sistemlerine yatırım yapan firmalar arasında yer alıyor. Google Wallet, NFC yakın saha iletişim teknolojisi aracılığıyla uygulama içine kaydedilen kredi kartlarından ödeme yapma imkanı sunuyor Analistler, mobil ödeme sektörünün 2017 yılına kadar 90 milyar dolarlık iş hacmine ulaşmasını bekliyor.

YORUMLAR