reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music’in Spotify karşısındaki en büyük avantajı

Apple geçtiğimiz gün gerçekleşen Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda yine kendinden uzun süre söz ettirecek duyurulara imza attı. Bunlardan biri de Spotify‘ı yakından ilgilendiren Apple Music uygulaması. Spotify’ın CEO’su her ne kadar konuya oldukça ilgisizmiş gibi yaklaşmış olsa da aslında korkması gereken bir nokta mevcut.

Apple Music uygulaması duyurulduktan sonra Spotify CEO’su Daniel Ek’in olaya tepkisi oldukça netti. “Oh ok.” diye tweet atan ve sonra tweetini silen Ek, belli ki Apple Music’i esaslı bir rakip olarak görmüyor. Ancak Daniel Ek’in henüz hesaba katmadığı şeyler olabilir.

Spotify kolay arayüzünün dışında kullanıcılara ücretsiz kullanım imkanı da sunarak Apple Music uygulamasına karşı büyük bir avantaj sağlıyor. Ancak Spotify’ın gelirleri, aylık 10 dolar (Türkiye’de 10 TL) ödeyen premium kullanıcılar tarafından sağlanıyor. Spotify’ın ücretsiz kullanım avantajı da tam bu noktada bir dezavantaja dönüşüyor zira Apple’ın uygulaması da yurt dışında 10 dolarlık bir ücrete tabi ve Spotify’a ödeme yapan kullanıcıların (ki bu 60 milyon kullanıcının sadece yüzde 15’i) Apple Music için ödeme yapma fikrine sıcak bakacağı oldukça açık. Üstelik Spotify aylık ücret aldığı ve üyeliği bıraktığında herhangi bir ceza ödemesi gibi bir zorunluluk sunmadığı için kullanıcıların Apple Music’e geçmesi çok da zorlayıcı görünmüyor. Tam da bu sebeple Apple Music uygulaması Android‘e de gelerek, Spotify abonelerini “çalmak istiyor.”

Bir diğer nokta da uygulamanın aile içi paylaşımıyla ilgili. Konuyla ilgili bir an önce harekete geçmesi gereken Spotify, aile içi paylaşımlarda beş kişilik bir aile için 29,99 dolar abonelik fiyatı sunarken Apple Music altı kişilik bir aile için tek bir aylık ödemede 14,99 dolar ücret biçiyor.

Ayrıca Apple Music uygulaması iOS 8.4 ve sonrası için telefona yüklü olarak geliyor. Yani kullanıcıların App Store’a girip uygulamayı indirmelerine gerek yok. Ellerinin altında hazır bir şekilde ödeme yapmayı bekleyen bir müzik uygulaması mevcut olacak. Üstelik Apple Music, ilk üç ay ücretsiz. Spotify’ın Apple Music’i ciddiye alıp bir an önce atılım yapması gerek gibi görünüyor. Apple Music “müzik alışkanlıklarımızı kökten değiştirir” mi bilinmez ancak yakın gelecekte Spotify kullanımını değiştirebilir.