reklamı kapat

POPÜLER

Spotify CEO’sunun Apple Music’e iki kelimelik cevabı

Apple’ın uzun süredir merakla beklenen yeni müzik servisi Apple Music nihayet tanıtıldı. Spotify başta olmak üzere piyasadaki birçok müzik servisini “bitirecek” denilen Apple Music hakkında ilk yorum en büyük rakibinden geldi. Spotify’ın kurucu ismi ve CEO’su Daniel Ek, şahsi Twitter hesabından iki kelimelik bir açıklama yaptı.

Screen_Shot_2015-06-08_at_2.31.37_PM.0
Apple Music dün akşam gerçekleşen WWDC 2015’te görücüye çıktığı sırada Daniel Ek, Twitter’dan oldukça kısa ama etkili bir tepki verdi. Türkçe’ye “He, tamam.” şeklinde çevirebileceğimiz ifade, Ek’in ve birçok müzik severin Apple Music’e olan tepkisini özetliyor aslında. Zira hem duyurulmadan önce hem tanıtımı sırasında hakkında “abartılı” bir reklam kampanyası yürütülen Apple Music, rakiplerinden çok farklı bir şey sunmuyor. Apple’ın deyişiyle Apple Music ne “devrim yaratacak nitelikte” ne de “müzik alışkanlıklarımızı kökten değiştirecek” bir yapıda.

Öte yandan Apple Music’in rakiplerinden farkı yok da değil. Örneğin Spotify’dan farklı olarak canlı radyo özelliği ve sanatçıların sosyal medya güncellemelerinin takip edilebileceği Connect sayfası bunlardan bazıları. Siri ile olan bağlantısı da öne çıkan bir başka yenilik. Asıl “devrimsel” yenilik ise Apple Music’in Android uygulaması olarak da sunulacak olması.

Bu noktada merak edilen şey ise Apple’ın bu hizmetler karşılığında kullanıcılardan kaç para isteyeceği. Spotify’in yurt dışında 10 dolar, Türkiye’de 10 TL aylık ücrete sahip olduğunu düşünürsek, söz gelimi Apple Music 20 TL’ye sunulursa Spotify’a çok fazla tercih edileceğini söylemek zor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Spotify CEO’sunun Apple Music’e iki kelimelik cevabı” için 4 cevap

 1. Selçuk Erdoğan dedi ki:

  bence türkçesi ‘yaw he he’

 2. Turker dedi ki:

  Spotify family için kişi arttıkça fiyat artıyor. Apple Music’te 6 kullanıcıya kadar sabit bir fiyat sunuluyor. Hem bu sebeble hemde geniş bir itunes ağı nedeniyle denemek için sabırsızlanıyorum!

 3. Aradakalan dedi ki:

  iPhone’dan vazgeçtim ama iTunes’tan maalesef. Arşivi en iyi müzik servisi diyebilirim. Bir arşivde çok parça olsa da bu arşivin yönetimi de çok öenmli. Yani herekesin istediği tarz eski yeni parçaların en azından %70-80’nine ulaşabildiği servis şu anda bana göre iTunes.

  iPhone kullanamsam dahi iş yerimde vs. satın aldığım parçaları itunes kurduğum yerlerde dinleyebiliyor olmam beni cezbediyor. Heleki iTunes Match hizmeti ise tam bir harika. Spotify’ın TR arşivinin son zamanlarda genişlediğini düşünürsek iTunes’un bunun yerini alması çok çok mümkün.

 4. Fuat Coşkun dedi ki:

  Türkçesi : Geleceği versa göreceği de var demek 🙂