reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple CODA

Apple, Oscar’da “En İyi Film” ödülünü alan CODA ile bir ilke imza attı

Teknoloji devi Apple, güçlü rakiplerinin yapamadığını yaptı ve Oscar’da “En İyi Film” ödülünü alan CODA ile bir ilke imza attı.

Advertisement

Apple, biliyorsunuz TV+ isimli servisi ile uzun süredir Netflix ve HBO gibi rakiplerinin karşısında yer alıyor. Türkiye’de resmi olarak sunulmayan servis, dün akşam büyük bir başarı elde etti. Oscar’da “En İyi Film” ödülünü alan TV+ filmi CODA ile şirket, bu büyük ödülü alan ilk video platformu oldu. İngilizce “İşitme engelli ebeveynlerin çocukları” (Children of deaf adults) kelimelerinin kısaltması olan CODA filmi için kısa açıklama şöyle: “Sian Heder’in yazıp yönettiği CODA, bütün fertleri işitme engelli olan bir ailede duyma yetisini kullanabilen tek birey olan Ruby’nin, müzik tutkusunun peşinden gitme arzusuyla ailesinin dış dünyayla olan bağı olma rolü arasında sıkışıp kalmasını konu ediniyor.”

İlk olarak Sundance 2021 festivali kapsamında gösterimi yapılan CODA’nın yayın haklarını almak için teknoloji devi 25 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atmıştı. Bu arada 94. Oscar Ödül töreni kapsamında Troy Kotsur, “CODA” filmindeki performansıyla “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. Kotsur, Oscar kazanan ilk işitme engelli olarak tarihe geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çok fazla içerikten çok yüksek kaliteli içeriklerine odaklanan ve şimdiye kadar başka dizi ve filmler ile de ödüller toplayan Apple TV+ servisi, Türkiye’de ne zaman kullanıma sunulacak bilinmiyor. TV+ servisinin Turkcell’in TV+ ile olan isim benzerliği nedeniyle Türkiye’ye gelmediğini iddia edenler bulunuyor.

Apple ve CODA başarısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi