reklamı kapat

POPÜLER

Apple, otomatik tansiyon ölçümünü nasıl yapacak?

Teknoloji devi Apple, sağlık tarafına diğer birçok alandan daha çok önem veriyor. İnsanların hayat kalitesini artırmak adına çalışmalar yapan şirket, sık sık duyduğumuz “kan şekerini ölçebilen” akıllı cihaza ek olarak kan basıncı yani tansiyonun peşinde de koşuyor.

Amacı için 2016 yılında bir patent aldığı ortaya çıkan Apple, bu noktada iPhone ya da Apple Watch‘a entegre yerine bağımsız bir cihaz geliştiriyor gibi görünüyor. Detaylara bakıldığı zaman otomatik olarak kişilerin kan basıncını ölçebileceği söylenen akıllı cihaz, önemli bir detay olarak kişilerin takvimlerine bakıyor ve örneğin bir toplantı sırasında kan basıncınız artar ise bunu bilerek genel değerlendirme yapıyor. Yani ölçümlerini yaşam biçiminize göre yapan ve böylece gerçekten doğru sonuçlar elde etme hedefleyen cihaz, kağıt üzerinde kişilerin kan basıncı belirli bir seviyenin üzerine çıktığı ya da azaldığı zaman bildirim vermesi için de programlanabiliyor.

Bu tarz bir cihaz ile yapılacak ölçümlerin kişileri doğru yönlendirmek adına mutlak suretle çok yüksek doğruluk oranına sahip olması gerekiyor. Bunun farkında olan ve bu sefer gerçekten doktorların da kullanabileceği ya da diğer bir deyişle güvenebileceği bir sistem için uğraşan Apple, umuyoruz bu altyapıyı ayrı bir cihaz yerine gelecekte satışa sunulacak iPhone ya da Apple Watch içerisine entegre edebilir.