reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, Qualcomm ile 5G modem odaklı yeni bir anlaşma daha imzaladı

Teknoloji devi Apple, Qualcomm ile yeni bir anlaşma daha imzaladı. Bu anlaşmanın arkasında 5G modemler yer alıyor.

Kendi modem birimini geliştirme konusunda istediği seviyeye henüz gelemeyen Apple, bu yüzden Qualcomm ile yola devam etmek zorunda kalıyor. Bu bağlamda teknoloji devi Qualcomm ile 2027 yılının mart ayına kadar uzanan bir 5G modem anlaşması yapmış durumda. Mevcut anlaşmasını 2 yıl kadar uzatan Apple, iPhone’larda Qualcomm tarafından üretilen 5G modemlere yer vermeye devam edecek. Apple’ın 2026 yılında kendi 5G modemini kullanıma hazır hale getirmesi bekleniyor ancak firma yukarıda da dediğimiz gibi ciddi yatırım yaptığı o tarafta içe dönme konusunda şu an ciddi sorunlar yaşıyor. Apple bundan önce OLED iPad Pro modelleri ve M3 işlemcili MacBook Air için yeni bir tarih verilmesi ile gündeme gelmişti. Apple’a yönelik en sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre OLED iPad Pro modelleri ve M3 işlemciye sahip MacBook Air halihazırda üretime alınmış durumda ve mart ayının sonunda pazara sunulacaklar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son dönemde yeni ürünlerden özellikle iPad’ler için bilgiler geliyor. Örneğin iOS 17.4 Beta’sında bulunduğu kadarıyla OLED iPad Pro modellerinde Face ID destekli kamera sisteminin yeri değişiyor, donanım mevcut Pro’lardan farklı olarak yatay tutuşta üstte yer alacak şekilde konumlandırılıyor. Bunu ilk kez 10. nesil iPad ile karşımıza çıkaran Apple, yatayda üstte yer alacak kamera sistemiyle daha doğal ve birçok kişiye göre daha doğru bir kullanım deneyim sunacak.

The Elec’in haberine göre 11-inç ve 13-inç olmak üzere iki farklı boyutta tanıtılacak 2024 iPad Pro modelleri,  hibrit bir 120 Hz OLED panel taşıyacak, esnek ve sert malzemelerin bir araya getirildiği bu yeni nesil panel ile gerçek siyahlar ve canlı renkler olabildiğince dayanıklı bir temelde sunulacak. Normal OLED panellerden daha ince olacağı söylenen bu paneller için tedarikçileriyle (Samsung Display ve LG Display olduğu düşünülüyor) uzun süredir çalışan Apple, bazı duyumlara göre OLED ekranlı iPad Pro modellerine MagSafe şarj desteğini de ekleyebilir.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli