reklamı kapat

POPÜLER

Apple Samsung’u saf dışı bıraktı

“iPhone 7’nin çiplerini bu yıl kim üretecek?” sorusu cevabını buldu. Apple, en büyük iki çip tedarikçisi Samsung ve TSMC arasından oyunu TSMC’den yana kullandı. Üstelik TSMC, iPhone 7’de kullanılacak çiplerin büyük bölümünden değil, tamamından sorumlu.

Bildiğiniz gibi Apple’ın A serisi çipleri için tercih ettiği iki isim var: Samsung ve TSMC. Adeta şampiyonluk yarışı gibi bu isim her geçen yıl yerini diğerine bırakıyor. Örneğin son olarak A8 çipleri için sorumluluğu tek başına üstlenen isim TSMC olurken, iPhone 6’ların A9 çipleri için Apple’ın tercihi yeninden Samsung olmuş ve Güney Koreli şirket bu işten epey karlı çıkmıştı. iPhone 6s’lerde ise işler değişmiş, yeni çipler için iki firma da kolları sıvamıştı. Bu kullanıcıların kafasını karıştırsa da yapılan testlerde iki firmanın ürettiği farklı çiplerin aynı performansa sahip olduğu belirtilmişti.

Bu yılın çip şampiyonu kim olacak, derken gelen bilgiler A10 kupasını TSMC’nin kaldıracağını söylüyor. Hem de iPhone 6s’lerdeki gibi Samsung’la yarı yarıya değil, 10 nm teknolojili çiplerin tamamını Tayvanlı şirket üretecek.

Öte yandan yeni 10 nm çiplerin daha ince olmakla birlikte güç verimliliği açısından daha etkin olacağı belirtiliyor. Böylece iPhone 7’nin daha ince olma ihtimali de artıyor. Çoğu kullanıcı iPhone 7’nin daha ince olmasındansa daha güçlü bir pille gelmesini bekliyor ancak estetiği her zaman ön planda tutan Apple’ın o kullanıcıları dinlemeyeceği aşikar.