reklamı kapat

POPÜLER

Samsung, Apple sayesinde köşeyi döndü

2015 yılı üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklayan Samsung rekor gelir açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gelirlerinde yüzde 80 gibi müthiş bir artış yaşayan teknoloji devi, bu dönemde 6,29 milyar dolar elde etti. Analistlerin bile tahmin edemediği bu yükselişin önemli bir bölümü ise sürpriz yerden. Apple’ın iPhone 6’larda kullandığı Samsung imzalı çipler, şirketin en büyük gelir kaynağı oldu.

Bildiğiniz gibi Apple’ın iPhone’larda kullandığı A serisi çipler için tercih ettiği iki önemli isim var: TSMC ve Samsung. Her yıl yeni nesil iPhone çiplerini Samsung mu yoksa TSMC mi üretecek derken, geçtiğimiz yıl Apple’ın tercihi yine ebedi dostu, ezeli rakibi Samsung olmuştu. iPhone 6’larda kullanılan A9 çiplerin üretimini üstlenen Samsung, yüksek iPhone 6 satışlarının da katkısıyla kasasını epey doldurdu. Resmi rakamlar açıklanmazken analistler, Samsung’un gelirlerinin büyük bir bölümünü buradan elde ettiğini belirtiyor. Nitekim yeni nesil Galaxy telefonların en azından Samsung’un beklediği kadar satmadığı da bir gerçek. Ancak bu Samsung için pek de üzücü olmasa gerek. Zira rekabetin gerçek anlamıyla “kazananı” Samsung gibi görünüyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Samsung, Apple sayesinde köşeyi döndü” için 2 cevap

  1. Uğur Yüksel dedi ki:

    Sony ne kadar kazandı? cünkü bir cok telefon firmasına sony lens sattı

  2. selim dedi ki:

    “Ancak bu Samsung için pek de üzücü olmasa gerek. Zira rekabetin gerçek anlamıyla kazananı Samsung gibi görünüyor.”
    Adamlar Apple’ın tedarikçisi olarak (hem de alternatifleri olan bir tedarikçi olarak) nasıl gerçek kazanan durumuna gelebiliyorlar bir türlü anlam veremedim :))