reklamı kapat

POPÜLER

Apple, sanatçılar ve ses mühendisleri için ses kalitesini artırıyor

Apple, duyurduğu yenilik sayesinde sanatçıların ve ses mühendislerinin duymak istediği tüm sesleri eksiksiz ve olması gerektiği şekilde sunmayı vadediyor. Bu doğrultuda, en yüksek kalitede sesi oluşturmak için tüm gerekli bilgi ve araçlar iTunes eklentisiyle kullanıcılara sunuluyor. Ses mühendisleri ve müzik prodüktörleri, bu özellikten yararlanarak ham haldeki AIFF veya WAVE dosyalarını stüdyo kalitesine yakın bir şekilde AAC formatına dönüştürüyor. Tek cümleyle anlattığımız bu işlem birçok teknik aşamadan oluşuyor.

Bu gelişmeninin son kullanıcılara yansıması ise daha yüksek ses kalitesi şeklinde olacak. Doğrudan kayıpsız format kullanmak yerine Apple’ın sıkıştırma teknikleri üzerinde çalışmasının nedeni ise basit: Maliyet ve zaman. Bu dosyaların boyutu büyük olduğundan depolanmaları ve dağıtımları için gerekli yapı bir hayli maliyetli ve indirilmeleri için gerekli zaman bir hayli çok. Apple’ın şimdiye dek 250 milyondan fazla iOS’li cihaz sattığını ve dünya çapında pek çok kişinin iPod, iPhone veya iPad kullandığını düşündüğümüzde, sıkıştırılmış ses dosyaları kullanmanın kendileri için ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple, sanatçılar ve ses mühendisleri için ses kalitesini artırıyor” için 5 cevap

 1. schizophrenia dedi ki:

  Advanced Audio Coding’de flac gibi kayıpsız bir sıkıştırma formatıdır, 1997 yılından bu yana kullanılmaktadır.
  yazıda geçen ¨..daha yüksek ses kalitesi şeklinde olacak¨ kısmı ise hatalı, aac ve flac gibi formatlar orjinal kaynağın üzerinde ses kalitesi sunmazlar, kaynakla benzer kaliteye sahiptirler.

 2. Volkan YILMAZ dedi ki:

  Orijinal kaynağın üzerinde ses kalitesi olduğu nerede yazıyor? Gayet net bir şekilde bugüne kadar son kullanıcılara sunulanlardan daha kaliteli olacağı anlatılıyor 🙂

 3. emre dedi ki:

  AAC kayıpsız bir sıkıştırma formatı değildir, lütfen insanlara yanlış bilgiler vermeyin.

 4. Uğur İskender dedi ki:

  FLAC dediğin formatın açılımı zaten “Free Loseless Audio Codec.” Yani orijinal kaynaktan farkı yok.

 5. Uğur İskender dedi ki:

  AAC formatının kayıpsız bir format olduğu yazmıyor yazıda. AAC formatının stüdyo kalitesine yakın olduğu yazıyor. Buradan da anlaşılıyor ki AAC formatı kayıpsız bir format değil.