reklamı kapat

POPÜLER

Apple iMac

Apple, sendikalaşma konularının ortasında ücret artışına gidiyor

Apple, son dönemde sık sık gündeme geldiği yurt dışı merkezli sendikalaşma konularının ortasında ücret artışına gidiyor.

Teknoloji devi Apple, son dönemde özellikle ABD’de merkezli olarak bir sendikalaşma adımları ile gündeme geliyor. Birçok Apple Store çalışanı, bir sendika altında birleşerek maaşlarını, tatil sürelerini ve diğer haklarını artırmak istiyor. Sendikalaşmaya genel olarak çok sıcak bakmadığı bilinen firma, bu durumu biraz daha kontrol altına almak ve Dünya genelinde artan enflasyonla mücadele adına bazı çalışanlarının maaşlarında ücret artışına gidiyor. Bu artışın ülkelere göre değişeceği aktarılırken, konu hakkında Apple sözcüsü şunları aktarıyor: “Dünyanın en iyi ekip üyelerini desteklemek ve elimizde tutmak, müşterilerimize en iyi, en yenilikçi ürün ve hizmetleri sunmamızı sağlıyor. Bu yıl, yıllık performans inceleme sürecimizin bir parçası olarak genel ücret bütçemizi artırıyoruz.” Bu durum çalışanlar için elbette güzel görünüyor ancak atılan adımın sendikalaşma çalışmalarını bitirmesi beklenmiyor.

Şirketi maddi durumu şu an oldukça güçlü. Apple, kendisi için geride kalan son çeyrekte 97,3 milyar dolar gelir ve 25 milyar dolar net kâr elde etmişti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla iPad hariç diğer tüm kategorilerdeki gelirlerini artıran firma, mart dönemi özelinde tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Apple, bundan önceki çeyrekte tam 123 milyar dolardan fazla gelir ve 34 milyar dolardan fazla net kâr açıklamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sadece üç aylık dönemde elde edilen bu rakamlar nefes keserken, firma bu sonuçlar ile alandaki tüm rakiplerini bir kez daha geride bırakmayı başardı. Pandeminin etkisi, diğer olumsuzluklar ve bozulan / maliyeti artan tedarik hatlarına rağmen rekor bir çeyrek dönemini daha geride bırakan teknoloji devi, en çok geliri yine iPhone’lar üzerinden elde etmişti. Firmanın en çok para kazandığı ikinci alan servisler oldu.

Apple, son üç aylık dönemde sadece iPhone satışlarından 50,5 milyar dolar geliri kasasına koymayı başardı. Firma servislerden 19,8 milyar dolar, Mac’lerden ise 10,4 milyar dolar elde etmişti

Apple adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın