reklamı kapat

POPÜLER

Boeing CST-100 Starliner

Boeing Starliner uzay kapsülü, başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü

Geçtiğimiz hafta ISS’e gönderilen Boeing Starliner uzay kapsülü, başarılı şekilde Dünya’ya geri döndü. Önemli aşama katedildi.

Boeing, çok uzun zamandır beklenen bir adımı kısa süre önce gerçeğe dönüştürmüş ve CST-100 Starliner uzay kapsülünü United Launch Alliance tarafından hazırlanan Atlas V roketin önüne yerleştirerek uzaya göndermişti. Bu bir test göreviydi ve bu kapsamda Starliner ile ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir kenetleme sağlanmıştı. Bugün ise Starliner’ın ISS’ten ayrılarak Dünya’ya hiçbir problem yaşanmadan geriye döndüğü duyuruldu. Uzay aracı benzerleri gibi inişini üçlü paraşüt sistemiyle gerçekleştirdi ve iniş için deniz değil kara tercih edildi. Havacılık devi Boeing, SpaceX ile beraber NASA’dan uzay konusunda destek alıyor ve bu desteğin arkasında ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot götürmek yer alıyor. SpaceX bunu Falcon 9 önüne koyduğu Crew Dragon ile hali hazırda yapabiliyor. İleride bu konuda Boeing de hizmet vermeye başlayacak ve ISS’e çıkarılan astronotlar CST-100 Starliner kullanılarak güvenli şekilde geriye getirilebilecek.

Boeing, uzay konusunda başka çalışmalar da yapıyor. Biliyorsunuz SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Amazon ise Project Kuiper kapsamında ilk uyduları 2022’nin sonunda ABL Space Systems imzalı yeni nesil roket ile uzaya taşımayı planlıyor. Burada prototip olarak iki farklı uydunun yörüngeye çıkarılacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu uydular ile her bölgeye düşük gecikmeli ve yüksek hızlı internet sunmak isteyen Amazon ve SpaceX, süreçte yalnız olmayacaklar. Çünkü FCC, geçtiğimiz yıl havacılık devi Boeing için de uzaydan internet projesi odağında gerekli izinleri verdi. Bu tecrübesini kullanarak kendi uzaydan internet ağını kuracak firma, ilk aşamada alçak dünya yörüngesine 132 uydu çıkaracak.

Firmanın aynı zamanda daha yükseğe bir 15 uydu daha koymak istediği aktarılıyor. Boeing, elbette daha sonra gönderdiği uydu sayısını artıracak ve böylece Dünya kapsamasını genişleterek sunduğu internet hızını artıracak.

Boeing ve Starliner başarısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü