reklamı kapat

POPÜLER

Apple LOG Tasarım

Apple, Türkiye dahil birçok ülkede çeyrek rekoru kırdı

 - Güncelleme: 03 Mayıs 2024 10:14

Teknoloji devi Apple dün gece son çeyrek sonuçlarını açıkladı, şirket Türkiye dahil birçok ülkede çeyrek rekoru kırdı.

Hatırlamak adına Apple, son çeyrekte 90,8 milyar dolar gelir ve 23,6 milyar dolar kâr açıkladı. Yine devasa bir çeyreği geride bırakan marka, her zaman olduğu gibi en çok geliri iPhone satışları üzerinden elde etti. İkinci sırada servis gelirleri yer alırken, üçüncü ise Mac oldu. iPhone geliri 45,96 milyar dolar ile bir önceki yıla göre yüzde 10,46 oranında düşen şirket, iPad tarafında yüzde 17’lik, Apple Watch tarafında ise yüzde 10’luk bir düşüş gördü. Bir önceki yılın aynı dönemine oranla Mac ve servis gelirlerini ise artıran teknoloji devi, yatırımcıları memnun etmeyi bildi. Son çeyrek sonuçları kapsamında yapılan konuşmalarda Türkiye’nin adı da geçti çünkü CEO Tim Cook, şirketin Orta Doğu, Kanada, İspanya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda bölgede ve ülkede gelir rekoru kırdığını söyledi. Apple’ın finans müdürü Luca Maestri ise bu konuda, “Hindistan, Suudi Arabistan, Meksika, Türkiye, Brezilya ve Endonezya gibi yerlere baktığımızda satış rakamlarının büyüdüğünü görüyoruz. Bundan memnun oluyoruz çünkü o ülkeler pazar payımızın şu anda düşük olduğu yerler.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada Apple 7 Mayıs tarihinde bir “Let Loose” etkinliği düzenleyecek. Bu etkinlik kapsamında gelecek ürünler aşağı yukarı tahmin edilebiliyor. Apple’a yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre şirketten spesifik olarak iki yeni M3 işlemcili iPad Pro, iki yeni M2 işlemcili iPad Air (Buradaki bir modelde 12,9-inç ekran olacak), bu modeller için alüminyum gövdeli yeni Magic Keyboard klavye modeli ve yeni Apple Pencil kalem modeli geliyor. Yeni alt seviye iPad ve ufak boyutlu iPad mini de yolda ancak şu aşamada o ürünlerin yıl sonunda ya da 2025’in başında lanse edilmesi bekleniyor.

Temel ihtiyaçlar ve tek elde kontrol edebileceği ya da sürekli olarak taşıyabileceği bir iPad isteyenlere hitap eden bu ürünler, yüksek ihtimalle sadece daha güçlü işlemciler ile güncellenecekler. Yeni ürünlerden özellikle OLED modeller dikkat çekiyor, tabletler için sürekli birçok farklı iddia gündeme geliyor. Örneğin Apple uzun yıllardır sattığı monitörler için mat kaplama opsiyonu (Apple buna Nano-Texture Glass adını veriyor) sunuyor. Bu kaplama yansımayı önlediği için çoğu kişinin hoşuna gidiyor, son iddialar Apple’ın OLED iPad Pro modelleri için de mat kaplama opsiyonu sunabileceğini gösteriyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli