reklamı kapat

POPÜLER

Apple ve Google, Toshiba’nın peşine düştü

Teknoloji devleri arasında yer alan Toshiba, şu sıralar depolama çipleri departmanını satmaya hazırlanıyor. Bu alanda oldukça iyi işler yapan Toshiba’nın depolama çözümleri birçok mobil cihaz ve bilgisayarda karşımıza çıkıyor. Hal böyle olunca bu alanı satın almak isteyen teknoloji şirketleri sıraya girmiş durumda.

Korea Herald’ın aktardığı bilgilere göre Toshiba’ya teklif veren firmalar arasında Apple ve Google da bulunuyor. Bu iki devin haricinde depolama birimleri ve RAM üreticisi olan SK Hynix’in de teklif verdiği belirtiliyor. Ancak Apple ve Google gibi iki dev ismin harekete geçtiğini düşündüğümüzde SK Hynix’in satın alma ihtimali çok ama çok düşük görünüyor.

Apple, Toshiba’nın en büyük müşterilerinden biri konumunda. iPhone’larda Toshiba’nın depolama çözümünü kullanan Apple, her yıl şirkete milyonlarca dolar ödüyor. Dolayısıyla 3. parti bir şirkete bağımlı durumda. Eğer Apple bu satın alımı gerçekleştirirse artık milyonlarca dolar harcamamış olacak. Böylece diğer alanlara daha rahat bir şekilde yatırım gerçekleştirebilecek. Özellikle Samsung’un kendi cihazları için depolama çözümleri geliştirdiğini göz önünde bulundurduğumuzda Apple’ın bu konuda eksik kaldığını söylemek gerek. Apple’ın bu çipleri sadece kendi kullanmakla yetinmeyeceğini ve diğer şirketlere de satışlar yapacağını düşündüğümüzde bu satın alım Apple için önemli bir gelir kalemi yaratabilir gibi görünüyor. Apple ve Google’dan hangisinin satın alımı gerçekleştireceğini hep birlikte göreceğiz.