reklamı kapat

POPÜLER

Havayolu şirketleri elektronik cihaz yasağını aşmanın yolunu buldu

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz ay Amerika ve İngiltere belli uçuşlarda yolcuların kabinlere elektronik cihaz sokmasını yasaklamıştı. Bu durum özellikle iş seyahatine çıkanlardan büyük tepki görmüştü. Müşteri kaybı yaşamak istemeyen havayolu şirketleri ise bu yasağı aşmanın yolunu buldu.

Kısaca hatırlatmak gerekirse belli şehirlerden direkt olarak gerçekleştirilen uçuşlarda kabine bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi veya kindle gibi elektronik cihazlar sokulamıyor. Yasağa dahil olmayan tek elektronik cihaz 5,5 inçten ufak akıllı telefonlar oluyor. Bu durum gerçekleştirilen seyahatlerde aktarma alternatifini öne çıkartırken, havayolu firmalarının da işini zorlaştırıyor. Müşteri kaybetmek istemeyen üç havayolu şirketi sundukları çözümlerle sorun çıkmasına engel olmaya çalışıyor.

Emirates yolcuların elektronik cihazlarını biniş süreci tamamlanana kadar kullanmasına müsade ediyor. Ardından tüm bu cihazlar toplanıp, zarar görmeyecek şekilde sarılıyor ve isim etiketi yapıştırılarak kabinden çıkartılıyor. Etihad birinci sınıf bilet sahibi yolcularına ücretsiz internet ve iPad hizmeti veriyor. Böylece uçaktayken de işlerini halletmelerine olanak sağlıyor. Qatar Airways ise bu hizmeti bir sonraki seviyeye taşıyor. Birinci sınıf biletli yolculara internet hizmeti vermenin yanında ödünç dizüstü bilgisayar alternatifi de sunuyor. Böylece işlerinizi kendi bilgisayarınızdan halledemeseniz de, başka bir bilgisayar alternatifiniz oluyor. Türk Hava Yolları ise şimdilik sadece ücretsiz internet hizmeti sunmayı vadediyor ancak hizmetler bununla sınırlı kalmayacak gibi görünüyor. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi bu konu hakkında yaptığı açıklamada “Businness Class’taki yolcularımıza seyahatleri esnasında ücretsiz laptop verilmesi üzerinde çalışıyoruz” sözlerini sarf etti. Böylece benzer bir uygulamanın THY’de de gerçekleştirileceğini duyurmuş oldu.

YORUMLAR