reklamı kapat

POPÜLER

Amerika’dan İstanbul’u da kapsayan uçuşlarda elektronik cihaz yasağı [Güncellendi]

Amerika, belirli uçuşlarda yolcuların kabinde elektronik cihazlar taşımasını yasakladı. Yasaklı cihazlar listesi dizüstü bilgisayarlardan tabletlere kadar uzanıyor.

Guardian‘ın haberine göre Amerika uçuşlar konusunda oldukça ilginç bir karar almış durumda. 13 ülke/şehir arası gerçekleştirilen uçuşlarda cep telefonundan daha büyük herhangi bir elektronik cihazın uçuşa alınması yasaklandı. Bu cihazlara iPad’ler, Kindle’lar hatta cep telefonundan daha büyük kameralar bile dahil. Associated Press’e göre bu karardan etkilenen ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. İstanbul uçuşlarında elektronik cihazlar artık yasaklı listede.


İstanbul’un da yasaklı şehirlerden biri olduğu iddiası, Associated Press tarafından ismi açıklanmayan Amerikalı bir yetkiliye dayandırılıyor. Öte yandan THY tarafından DHA’ya yapılan açıklama ise henüz resmi bir bildiri gelmediğini işaret ediyor. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün‘ün yaptığı açıklamada konuyla ilgili gelişmelerin takip edildiği belirtilirken, uçuşlardaki güvenlik uygulamalarının normal olarak devam ettiği kaydedildi.


Yasağı ilk duyuran havayolu şirketi ise Ürdün Kraliyet Havayolları (Royal Jordanian Airlines) oldu. Attıktan kısa süre sonra sildikleri tweet’te telefonlar ve sağlık cihazlarının yasaktan etkilenmeyeceğini belirten havayolu şirketi, bugün itibarıyla (21 Mart) yasağın uygulamaya geçtiğini kaydetti. Yasağın uçuş görevlilerini kapsayıp kapsamayacağı ise belirsiz.

Guardian’ın haberine göre Amerikalı yetkililer yasağın kaynağını teröre bağlıyor. Olası bir terör saldırısından şüphelendikleri için böyle bir karar alındığı belirtiliyor. Yasaklı şehirler arasında Kahire (Mısır), Amman (Ürdün), Kazablanka (Fas), Doha (Katar), Riyad ve Cidde (Suudi Arabistan), Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emrilikleri), Kuveyt kenti (Kuveyt) yer alıyor.

Bu yasağın sadece kabin içi olduğunu da belirtelim. Yolcular söz konusu elektronik cihazları check-in sırasında bavulla uçağa sokabilir.

Güncelleme: Gün içinde tekrar açıklama yapan THY, söz konusu bildirinin kendilerine ulaştığını belirtti. Yapılan açıklamada “ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar, uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir.” denildi. THY’nin resmi açıklamasına buradan ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR