reklamı kapat

POPÜLER

Google Haritalar’ın yeni özelliğiyle park edilen otomobilin yerini unutmak tarih oluyor

Otoparka park ettiğimiz otomobilimizi bulmak bile bazen zor olurken bir de birbirine benzeyen ara sokaklara koyduğumuz arabanın yerini hatırlamak iyice kafa karıştırıcı olabiliyor. Google Haritalar’a gelen yeni özellik sayesinde otomobilin yerini bulmak artık sorun olmaktan çıkıyor. 

Bu yeni özellik sayesinde arabayı park ettiğinizde Google Haritalar, arabanın konumunu kaydediyor. Böylece arabaya ulaşılmak istendiğinde tek yapılması gereken uygulamayı açarak aracın konumunu öğrenmek oluyor. İstendiği takdirde otomobilin bulunduğu konumla ilgili notlar da eklenebiliyor. Örneğin otoparkta hangi katta otomobilin yer aldığı gibi detaylar not olarak eklenerek otomobilin bulunması kolaylaştırılıyor.

Otoparkların büyük bir bölümü saatlik bazda çalışıyor. Otomobil ne kadar uzun süre kalırsa ödenen ücret de o kadar artıyor. Bazı durumlarda birkaç dakikalık gecikme bile ödenen ücretin ciddi miktarda artmasına neden olabiliyor. Google Haritalar’daki özellik sayesinde belirlenen süreden geri sayım yapılıyor ve böylece otoparka ne kadar ücret ödeneceği kontrol altında tutularak sürpriz bir ücretten kaçınılmış oluyor.

Bu özellik Apple tarafında iOS 10 yayınlandığından beri kullanılabiliyor. Otomobildeki sisteme bluetooth aracılığıyla bağlı olan telefon, bu bağlantı kesildiğinde haritada bu noktayı işaretliyor. Google Haritalar’da ise böyle bir özellik bulunmuyor ve yalnızca hareket halindeki bir araçtan inildiğinde park yeri işaretleniyor. Özellikle ilgili detaylara buradan göz atabilirsiniz.