reklamı kapat

POPÜLER

Airport

Amerika’dan İstanbul’u da kapsayan uçuşlardaki yasak kalkıyor

Amerika, belirli uçuşlarda yolcuların kabinde elektronik cihazlar taşımasını bu yılın mart ayında yasaklamıştı. Yasaklı cihazlar listesi dizüstü bilgisayarlardan tabletlere kadar uzanıyordu. Amerika’dan İstanbul’u da kapsayan uçuşlardaki bu karar seyahat edenleri çileden çıkarmıştı.

Yasağın üzerinden çok geçmeden beklenmedik bir gelişme oldu ve Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, Amerika’ya seyahat edenlere güzel bir haber verdi. Bilal Ekşi’nin Twitter üzerinden yapmış olduğu açıklamaya göre Amerika seferlerine uygulanan Elektronik Cihaz yasağı 5 Temmuz Çarşamba günü itibarıyla kalkıyor. Yasağın ilk olarak dün itibarıyla Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi şehrinden yapılan uçuşlarda kaldırıldığını belirtmekte yarar var. Bilal Ekşi haricinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da konu hakkında açıklamada bulundu. ABD’ye İstanbul çıkışlı uçuşlarda, kabin içerisine tablet, diz üstü bilgisayar gibi elektronik eşya sokulması yasağının kalkacağını açıklayan Arslan, şunları söyledi:

“Hal böyleyken İstanbul için yasağın uygulanması kesinlikle doğru değil. Bu konuda muhataplarımızla sıklıkla görüştük ve bu tezimizi savunduk. Ve şunu söyledik, ‘Eğer İstanbul’dan giden bir yolcu terör olayına katılabilecekse Avrupa’nın herhangi bir yerinden giden yolcu da karışabilir. Dolayısıyla ya herkese uygulamak zorundaydınız, ya da Türkiye’ye böyle bir yasak getirmemek durumundaydınız. Günün sonunda bu noktaya geldiler.”

İstanbul’daki ABD uçuşları için tomografi cihazı uygulamasını da anımsatan Arslan, artık İstanbul için yasağın kalkacağını ancak ABD’nin İstanbul’daki tedbir almayan havalimanlarına yasak uygulayacağını da dile getirdi.