reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch aracılığıyla kontrol edilen drone [Video]

Normal şartlarda drone’ları uçurmak az da olsa bir yetenek gerektiriyor. Drone ile birlikte gelen kontrolcüyle veya akıllı telefon uygulaması üzerinden cihazı yönetebilmek her zaman kolay olmuyor. Tayvan’da bulunan PVD+’ın araştırmacıları tarafından geliştirilen drone, Apple Watch’u bir kontrol cihazı gibi kullanmaya olanak sağlıyor. Bu sayede drone’u çok rahat bir şekilde uçurmak mümkün oluyor.

Drone’un yayınlanan videosunda proje lideri Mark Ven’in Apple Watch ile cihazı nasıl kontrol ettiği görülüyor. Modifiye edilmiş bir Parrot AR 3.0 drone’unun kullanıldığı videoda Ven’in koluyla yaptığı hareketler Apple Watch’un sensörleri tarafından algılanıyor ve bu komut drone’a gönderiliyor. Böylece kullanıcı yalnızca kolunu hareket ettirerek drone’u sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirebiliyor. Daha önce drone’ları kontrol etmenin karmaşık olabildiğini belirten Ven, geliştirdikleri yazılım sayesinde drone kullanmanın daha kolay bir hale geldiğini belirtiyor.

Ayrıca mühendisler bu sistemin hareket algılayıcısı bulunan tüm cihazlarda kullanılabileceğini belirtiyor. Bu da gelecekte giyilebilir cihazların çok daha yetenekli hale geleceğini gösteriyor. Videoda ayrıca Sphero ve akıllı lambanın da Apple Watch ile nasıl kontrol edildiği gözler önüne seriliyor.

İLGİLİ HABERLER