reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch dövmeli bileklerde “arıza” çıkarıyor [Video]

349 dolardan başlayıp 17 bin dolara kadar farklı kayış, ekran ve renk kombinasyonlarıyla herkes için Apple Watch mevcut. Ancak görünüşe bakılırsa dövmeli kullanıcılar için değil. İlk kullanıcı deneyimlerine göre Apple Watch, üzerinde dövme bulunan bileklerde tüm fonksiyonlarını yerine getiremiyor.

Son birkaç gündür sosyal medyada paylaşılan şikayetler, Apple Watch’un dövmelere karşı “alerjisi” olduğunu ortaya çıkardı. Bilek bölgesinde özellikle yoğun ve koyu renk dövme bulunan kullanıcılar, saatin kalp atış sensöründen çoğu zaman yararlanamadığını belirtiyor. Söz konusu sorun, Apple Watch’un kalp atış hızını ölçen sensörlerinin çalışma prensibiyle doğrudan ilintili. Apple Watch kan akışı, kalp hızı vb. bilgileri toplamak için yeşil LED’ler kullanıyor. Kullanıcının kalp atışını ölçmek için bu LED’ler dakikada yüzlerce kez yanıp sönüyor. Kan akışı ve kalp hızı arttığında ve azaldığında, LED ışıkların parlaklık ve ölçüm oranı değerleri de “ten rengine de bağlı olarak- artıp azalıyor. Saat bu değerleri takip ederken doğal koyu renkli tenlerde sorun yaşamıyor ancak koyu renk dövmelerde birtakım sapmalar yaşanıyor.

Söz konusu sorunun yazılım güncellemesiyle düzelip düzelmeyeciğini şimdilik bilemiyoruz ancak Apple Watch alacak dövmeli kullanılara tavsiyemiz, satın almadan önce saati mutlaka kolunuzda deneyin.