reklamı kapat

POPÜLER

Apple pickleball

Apple araştırması: “Pickleball sağlığa oldukça yararlı”

 - Güncelleme: 20 Ekim 2023 15:32

Teknoloji devi Apple, bugün yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Bu araştırmaya göre pickleball sağlığa oldukça yararlı.

Apple Kalp ve Hareket Çalışması, tenisin ve gün geçtikçe daha fazla popülerlik kazanan pickleball’un (Bazı farklar olmasına rağmen temelde tenis) genel sağlık üzerindeki yararlarını ortaya koyuyor, bu konuda firma detaylı olarak şunları aktarıyor: “Apple Kalp ve Hareket Çalışması’nda yer alan araştırmacılar, dünya genelinde en hızlı büyüyen sporlardan biri olan pickleball ile ilgili yeni bilgiler paylaştı. Araştırmacılar, bu yeni sporun uzun bir geçmişe sahip tenise kıyasla ne gibi farklılıkları olduğunu ve genel sağlığı nasıl etkilediğini öğrenmek için verilere başvurdu. Apple Watch kullanılarak toplanan en büyük gözleme dayalı pickleball aktivitesi veri kümelerinden birini inceleyen araştırmacılar, pickleball ve tenis antrenmanı verilerinde her iki aktivitenin sağlığa yönelik potansiyel yararlarını öne çıkaran trendler olduğunu belirledi. Katılımcıların genellikle uzun süreli pickleball ve tenis antrenmanları yaptığı ve kaydedilen antrenmanlar sırasında en yüksek kalp atış hızının, tahmin edilen maksimum kalp atış hızının ortalama yüzde 70’ine ulaştığı gözlemlendi. Pickleball antrenmanlarının tenis antrenmanlarından biraz daha uzun sürdüğü, tenis antrenmanlarında ise yüksek yoğunluklu kalp atış hızı bölgelerinde geçirilen ortalama sürenin daha uzun olduğu ve daha yüksek bir ortalama en yüksek kalp atış hızına ulaşıldığı tespit edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Araştırmacılar, pickleball antrenmanlarının sayısının ilk kez tenis antrenmanlarından daha fazla olmasıyla birlikte pickleball antrenmanlarının popülerliğinde istikrarlı bir artış olduğunu da belirledi. Çalışma kapsamında kişi başına kaydedilen en fazla pickleball antrenmanıyla eyaletler arasında birinci sırayı Utah aldı.

Araştırmada hem pickleball hem de tenis antrenmanlarının tüm yetişkin yaş grupları arasında popüler olduğu, erkekler arasında ise kadınlara göre daha yüksek popülerlik gösterdiği saptandı.

Katılımcı davranışının Apple Watch’tan elde edilen aktivite ve sensör verileriyle birlikte gözlemlenmesi, araştırmacıların zaman içinde kalp sağlığını ve mobiliteyi etkileyen faktörler hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı oluyor.

Harvard Tıp Fakültesi’nde kardiyolog olan ve Brigham and Women’s Hospital’da gerçekleştirilen Apple Kalp ve Hareket Çalışması’nda sorumlu araştırmacı olarak görev yapan Profesör Dr. Calum MacRae (M.D., PhD.) şöyle açıklıyor:

“Apple Kalp ve Hareket Çalışması, katılımcıların davranışlarındaki değişiklikleri ve bu değişikliklerin sağlık üzerindeki etkilerini takip etmemiz için mükemmel fırsatlar sunuyor. Apple Watch verilerinden yararlanarak pickleball sporunun gelişimini takip etmek, yeni trendleri ve aktivitenin daha önce erişemediğimiz çeşitli sağlık ve zindelik ölçümleri üzerindeki etkilerini araştırmamıza imkan tanıyor.”

Apple Kalp ve Hareket Çalışması, Apple’ın önde gelen kurumlarla birlikte yürüterek Araştırma uygulamasında sunduğu, kamuya açık üç araştırma çalışmasından bir tanesi. Araştırma uygulaması, araştırmacılara çalışmalarının ölçeğini ve kapsamını genişletme ve yeni bilimsel bulgulara ulaşma olanağı sağlarken süreç içinde Apple’ın bilimi temel alan yeni özellikler geliştirme imkanını daha da artırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çalışma katılımcılarının Apple Watch’ta kaydettiği 250.000’den fazla pickleball ve tenis antrenmanını analiz eden araştırmacılar, pickleball antrenmanlarının tenis antrenmanlarına göre ortalama olarak biraz daha uzun sürdüğünü (sırasıyla 90 dakika ve 81 dakika) ve oynama süresinde daha yüksek bir değişkenlik görüldüğünü belirledi.

Araştırmacılar, her bir antrenman türünün yoğunluğunu değerlendirmek için kalp atış hızı verilerini analiz etti. Teniste dakikada ortalama 152, pickleball antrenmanlarında ise dakikada 143 atış olarak gözlemlenen verilere göre, ortalama en yüksek kalp atış hızının tenis antrenmanları sırasında dakikada dokuz atış daha hızlı olduğu görüldü.

Kalp atış hızı bölgeleri, egzersiz eforunu değerlendirmenin bir başka yolunu sunuyor. İki spor da her kalp atışı hızı bölgesinde geçirilen süre bakımından benzer trendler gösterirken tenis antrenmanlarında pickleball antrenmanlarına göre yüksek yoğunluklu kalp atışı hızı bölgelerinde ortalama yüzde dokuz daha fazla zaman geçirildiği belirlendi.

Katılımcıların yaptığı pickleball ve tenis antrenmanlarının genellikle uzun süreli olduğu ve kaydedilen antrenmanlar sırasındaki en yüksek kalp atış hızının, katılımcılar için tahmin edilen maksimum kalp atış hızının ortalama yüzde 70’ine ulaştığı gözlemlendi. Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, daha yüksek yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşlanma ile ilişkilendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Egzersizin zihin sağlığı üzerindeki potansiyel etkisi, araştırmacıların göz önünde bulundurduğu önemli konulardan biriydi. Çalışma, katılımcılara Hasta Sağlık Anketi-2 (PHQ-2) adlı bir depresyon tarama aracını da kapsayan isteğe bağlı bir zihin sağlığı anketi sunuyor. Çalışma boyunca depresif ruh haliyle tutarlı bulunan sonuçlara nadir olarak rastlandı.

Ancak sıklıkla pickleball ve tenis oynayan katılımcılar arasında PHQ-2 skorlarının dağılımının daha düşük olduğu gözlemlendi. Depresif ruh haline işaret eden PHQ-2 sonuçları alma olasılığı, genel katılımcı havuzuyla kıyaslandığında, sıklıkla pickleball oynayan katılımcılar arasında yüzde 60,1, tenis oynayan katılımcılar arasında ise yüzde 51,3 daha düşüktü. Bu veriler fiziksel aktivitenin zihin sağlığı üzerindeki potansiyel yararlarını destekler nitelikte.

“Araştırma, Apple’da sağlıkla ilgili çalışmalarımızın vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor. Pickleball ve tenis gibi aktivitelerin Apple Watch kullanıcıları üzerinde sağladığı zihinsel ve fiziksel yararın arkasındaki bilimsel temelleri görmemiz de bir o kadar önemli.” açıklamasını yapan Sağlıktan Sorumlu Apple Başkan Yardımcısı Dr. Sumbul Desai sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Fiziksel hareket eksikliği, kalp ve damar hastalıklarının yanı sıra diğer çeşitli kronik hastalıklar için değiştirilmesi mümkün bir risk faktörü oluşturuyor. Hangi raket oyununu seçerlerse seçsinler, insanların katılmaktan keyif alacakları bir aktivite bulmaları bir rutin oluşturmalarına yardımcı olabilir.”

Araştırmaya göre, Temmuz 2023’te tek bir ay içinde pickleball oynayan katılımcıların sayısı ilk kez tenis oynayan katılımcıların sayısını aştı. Tenis antrenmanı trendleri mevsime göre farklılık gösterirken pickleball antrenmanlarında göreceli olarak istikrarlı bir artış kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Brigham and Women’s Hospital ve Amerikan Kalp Derneği iş birliğiyle gerçekleştirilen Apple Kalp ve Hareket Çalışması’na pickleball ile ilgili bulguların dahil edilmesinden mutluluk duyuyoruz. Pickleball kortları, sağlıklı, sosyal ve aktif bir yaşam tarzına sahip olmak isteyen, tüm yaş ve özellik gruplarından herkes için sayısız avantaj sunuyor.” diyen USA Pickleball CEO’su Mike Nealy şöyle ekliyor:

“Bu spor için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ulusal düzenleyici kurum olarak, Apple Watch’tan elde edilen gerçeğe dayalı veriler sayesinde pickleball sporunun arkasındaki bilimsel temelleri görmenin gittikçe daha anlamlı olduğunu düşünüyoruz. Diğer sporlara kıyasla düşük tempolu, gündelik ve sosyal bir etkinlik sağlayan pickleball, hareketini artırmak ve antrenmanlarına daha fazlasını katmak isteyen kişiler için yararlı ve keyifli bir seçenek sunabilir.”

Araştırma, her iki sporun da farklı yaş grupları arasında popüler olduğunu ve erkekler arasında kadınlara kıyasla daha yüksek popülerlik gösterdiğini saptadı. En az 10 pickleball antrenmanı kaydeden oyuncuların tenis oyuncularına kıyasla ortalama olarak daha büyük yaşta olduğu (sırasıyla yüzde 51 ve 45) ve pickleball antrenmanlarında kadın katılımcı oranının daha yüksek olduğu belirlendi.”

Apple ve pickleball araştırması yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER