reklamı kapat

POPÜLER

Apple koronavirüs

Apple’dan Türkiye’yi de kapsayan yeni koronavirüs hamlesi

Teknoloji devi Apple, koronavirüs ile mücadele konusunda önemli bir adım daha attı. Firma COVID-19 için hareket verilerini paylaşmaya başladı.

Apple, koronavirüs salgınına en çok önem veren firmalar arasında yer alıyor. Kısa süre önce bu konuda Google ile ortaklık kuran dev firma, bu sefer yukarıda da söylediğimiz gibi COVID-19 çalışmalarına yardımcı olmak için hareket verilerini paylaşmaya başladı. Bu bağlamda teknoloji devi dünya genelinde COVID-19 salgınını yavaşlatmak için yapılan etkili çalışmalara destek olmak amacıyla, Apple Harita uygulamasındaki hareket verilerine ilişkin eğilimleri sunan bir araç yayınladı. Bu koronavirüs odaklı hareket verileri için Apple, “yerel yönetimlere ve sağlık yetkililerine yararlı analizler sunabilir ve ayrıca, araç veya toplu taşıma kullanan ve yürüyen insanların yoğunluğundaki değişimleri göstererek, uygulanacak yeni politikaların temelini oluşturabilir” açıklamasını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Koronavirüs konusunda benzer bir adımı Apple yanında Google da atmıştı

Apple gizliliğe önem verdikleri için hareket verilerini kullanıcıların Apple ID’leriyle ilişkilendirmiyor ve kullanıcıların gittiği yerlerin kaydını tutmadıklarını özellikle belirtiyor. Apple Harita uygulamasından toplanan anonim verilerden yararlanan buradan ulaşabileceğiniz yeni web sitesinde büyük şehirler ve 63 ülke veya bölge için hareketlilik eğilimleri yer alıyor. Söylendiği kadarıyla bilgiler, Apple Harita uygulamasındaki yol tarifi talebi sayısına göre hesaplanıyor. Bunun ardından veri setleri, dünya genelinde araç ve toplu taşıma kullanan veya yürüyen insanların yoğunluğundaki değişimi yansıtmak için karşılaştırılıyor. Belirli bir şehirden, ülkeden veya bölgeden elde edilen veriler, her gün talep edilen minimum yol tarifi sayısı gibi bir dizi etken göz önünde bulundurularak işleniyor. Sistemde başlıkta da belirttiğimiz üzere Türkiye de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Virüse karşı maske kullanımı tam olarak ne kadar işe yarıyor?