reklamı kapat

POPÜLER

Google koronavirüs

Google’dan takibe dayalı önemli koronavirüs hamlesi!

İnternet devi Google, koronavirüs konusunda devletlere yardımcı olmak adına takibe dayalı önemli bir hamle gerçekleştirdi. İşte detaylar;

Google, koronavirüs salgınına büyük önem veriyor. Firma kendi çalışanları dışında hem maddi hem de elinden gelen diğer kalemlerde dışa da yardımcı olmaya çalışıyor. Firmanın bu konuda son hizmeti ise buradan ulaşabileceğiniz internet sitesi oldu. İnternet devi bu internet sitesi üzerinden insanların ülke içindeki hareketlerini takip ederek oluşturduğu verileri sunuyor. Salgın bitene kadar düzenli olarak güncellenecek denilen sayfa, şu an aralarında Türkiye’nin de olduğu 130 farklı ülkeye aktif olarak destek veriyor. Burada şirket 2-3 gün öncesinin hareketlerine dayanarak belirli bölgelerdeki yoğunluk / ziyaret değişimlerini gözler önüne seriyor. Örneğin güncel Türkiye raporu direkt olarak burada yer alıyor. Telefonlar üstünden gelen verilere sayesinde koronavirüs nedeniyle Türkiye’deki belirli alanlardaki (Park, alışveriş yerleri vb.) yoğunluğun ne kadar düştüğü açık şekilde görünüyor. Bu veriler bizden çok ülke yönetimlerinin, koronavirüsün yayılmasını önleme konusunda atacağı hamleleri şekillendirmesi amacıyla önem arzediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, koronavirüs nedeniyle bir Chrome kararı da almıştı

İnternet devi Google, koronavirüs nedeniyle aksayan süreç ve birçok çalışının evden çalışmaya başlaması nedeniyle Chrome için önemli bir karar almıştı. Firmadan yapılan resmi açıklama ile tarayıcı için planlanan gelecek sürümlerin geçici bir süre için durdurulduğu aktarılmıştı. Firma belirli bir süre için sadece Chrome 80 özelinde güvenlik güncellemelerine önem verileceğini de aktarmıştı. Ancak biliyorsunuz bu durum kısa süre önce değişti. Bir açıklama daha yapan Google, ayarlanan / güncellenen çalışma sistemleri sayesinde güncellemelere devam edileceğini duyurdu.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un Android’li katlanabilir telefonu