reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch incelemesi

Apple Watch

KALP ATIŞLARINIZI VE ÇİZİMLERİNİZİ PAYLAŞIN

Saatin dikkat çeken özelliklerinden biri de saatler arası iletişim kurabilme özelliği. Apple Watch, biraz önce de belirttiğimiz gibi kalp atışınızı algılayıp bunu karşıdakine gönderme özelliğine sahip. Sevdiğiniz bir kişiyle kalp atışınızı paylaşmanız için geliştirilen bu özellik kalp ritmi verisini titreşime dönüştürerek alıcıya gönderiyor. Bu fonksiyon saatin yan kısmında yer alan tuşa bastıktan ve ilgili kişiyi seçtikten sonra hazır hale geliyor. Bununla birlikte parmağınızı kullanarak hızlı bir şeyler çizebiliyor, diğer taraftaki arkadaşınızın yaptığı çizimler canlı olarak izleyebiliyorsunuz. Tabii kalp atışlarının veya çizimlerin gönderilebilmesi için karşınızdaki kişide de Apple Watch olması gerekiyor.

Siri
Saatte hoparlör ve mikrofon olduğu için gelen aramalara cevap vermek veya mesaj alıp/göndermek de mümkün. Telefon görüşmesi veya mesaj gönderimi için bileğinizi kaldırarak “Hey, Siri” demeniz veya Digital Crown’a basılı tutmanız yeterli. Komutları hızlı bir şekilde algılayan Siri için Apple Watch’ta Türkçe dil desteğinin de yer aldığını altını çizelim. Mesaj gönderiminde karşınızdaki kişiye yazılı mesaj gönderebileceğiniz gibi sesli notlar da gönderebiliyorsunuz. Siri’nin yetenekleri ise bunlarla sınırlı değil.

Starbucks
Siri, günlük programlar veya yol tarifi konusunda harita üzerinden kullanıcılara bilgilendirmede bulunabiliyor. Arattığımız mekanları hızlı bir şekilde bulan Siri, gitmek istenilen yerlere ulaşılması açısından büyük kolaylık sağlıyor. Siri’ye örneğin “Hey, Siri Starbucks’a gitmek istiyorum” denildiğinde Siri en yakın yerdeki Starbucks’ları listeliyor. Siri’ye “yarın beni sabah saat 07:00’de uyandır” komutu verildiğinde ise kişisel asistan servisi alarm kurup titreşimle uyandırıyor. Siri özellikle otomobil kullanırken mesaj yazma sorununu ortadan kaldırıyor. Siri’ye mesaj göndermek istediğiniz kişinin adını söyledikten sonra mesaj gönderebiliyorsunuz. Bu arada unutmadan söyleyelim; Siri, iOS cihazlardaki gibi konuşma yeteneğine sahip değil. Asistan servisi tüm yanıtları mesaj olarak sunuyor.