reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch incelemesi

Apple Watch

FITNESS VE SAĞLIK TAKİBİ

Apple’ın akıllı saati Apple Watch tüm bu yeteneklerinin yanında piyasadaki birçok akıllı saat veya aktivite bilekliklerinin yapabildiği fitness ve sağlık takibi özelliklerine de sahip. Yazılımda sunduğu yeniliklerle kullanıcıların motive olmasına katkı sağlayan Apple Watch, fitness konusunda aktivite ve antrenman olmak üzere iki farklı uygulamayla geliyor. Aktivite uygulaması günlük aktivite durumlarını görebilmeye yardımcı oluyor. Üç halkadan oluşan grafik yardımıyla aktiviteleri takip etmek mümkün.

Apple Watch
Hareket halkası yakılan aktif kalori miktarını, egzersiz halkası kaç dakika tempolu egzersiz yapıldığını, duruş halkası ise hangi sıklıkla oturmaya ara verip ayağa kalkıldığı konusunda bilgi veriyor. Uzun saatler boyunca oturmak sağlık açısından riskli olması sebebiyle Apple Watch bir saate yakın bir süre oturulması durumunda ayağa kalkılması için uyarıda bulunabiliyor. 12 farklı saat içinde en az birer dakika ayağa kalkıp hareket edildiğinde ise duruş halkası tamamlanıyor. Apple Watch, gün içerisinde hızlı yürüme veya ötesindeki aktiviteleri ise egzersiz olarak algılıyor. 30 dakikalık egzersizin bitmesi ise egzersiz halkasının tamamlanmasına olanak sağlıyor.

Apple Watch
Daha ayrıntılı ölçümler için Apple Watch’ta biraz önce de belirttiğimiz Antrenman uygulaması yer alıyor. Bu uygulama sayesinde dış ortamda yürüyüş koşu, bisiklet, merdiven, kürek çekme, eliptik bisiklet, merdiven ve diğer egzersizler ölçülebiliyor. Örneğin spor salonunda kürek çekme aletinde çalışıyorsanız, Apple Watch’ta bu egzersiz türünü seçmeniz gerekiyor. Akıllı saat bu seçimin ardından nabız ve ivmeölçer gibi sensörleri devreye sokarak ölçme işlemini gerçekleştirebiliyor. Yürüyüş, koşu ve bisiklet gibi dışarıda yapılan egzersizlerde ise saat mesafeyi ve hızı daha doğru ölçmek için Wi-Fi ve GPS bağlantılarından yararlanıyor. Kişiye özel anımsatıcılar ise kullanıcıların motive olmasına imkan tanıyor. Zamanla aktiviteler hakkında bilgi sahibi olan saat, aktivite önerilerinde bulunabiliyor. Apple Watch’ta aktiviteler basit bir şekilde görülebilirken, ayrıntılı aktivite bilgileri ise iPhone’daki Aktivite uygulaması üzerinden öğrenilebiliyor. Apple Watch’ta kişisel hedeflere ulaşılması durumunda saat başarılar için rozet veriyor.