reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch incelemesi

23 Haziran 2015

Apple Watch

UYGULAMA DESTEĞİ VE PİL ÖMRÜ

WatchOS adı verilen işletim sistemiyle birlikte gelen Apple’ın akıllı saatinde birçok uygulama yer alıyor. iPhone’un uzantısı olarak düşünebileceğiniz Apple Watch’ta Instagram, Twitter, Shazam, Uber, Bitaksi, Foursquare, Swarm ve daha birçok popüler uygulama bulunuyor. 2 GB’a kadar müzik, 75 MB’a kadar ise fotoğraf yükleyebileceğiniz saatin toplam dahili hafızası 8 GB. Bu ilk başta sizin için yetersiz gelebilir ancak bu alanın yeterli olduğunu söylemek istiyoruz.

Apple Watch
Örneğin Apple Watch’a yüklediğimiz Hürriyet uygulamasını açtığımızda sadece haber başlıklarını görüntüleyebildik. Haberinin tümünün okunması için iPhone’a geçmek gerekiyor. Instagram uygulamasında ise arkadaşlarınızın paylaştığı son 10 iletiyi görüntüleyip, beğenip, yorumda bulunabiliyorsunuz. Twitter uyglamasında ise son tweetler ve gündemdeki popüler hashtagler görüntülenebiliyor. Apple Watch’ta Trivia Crack, Rules!, Letter Zap, Wrist Sudoku ve daha birçok oyunun da oynanabileceğini söyleyelim.

Gelelim Apple Watch’la ilgili en çok merak edilen özelliğe: Pil ömrü. Apple’ın belirttiğine göre Apple Watch 18 saate varan bir pil ömrüne sahip. Gerçekten de Apple’ın bu iddiasını doğrulayacak bir performans ortaya koyan saat bildirim alma, saate bakma ve uygulama kullanımında bu süreyi sunuyor. Saatin bu şekilde kullanılması durumunda Apple Watch’un sunduğu pil ömrü yaklaşık 1,5 gün. Eğer saatte daha ayrıntılı egzersiz ölçümleri yapmayı ve telefon görüşmeleri yapmayı planlıyorsanız bu süre 1 güne düşüyor.

Apple Watch
Gece şarj ettiğimiz Apple Watch’u sabah kullanmaya başladığımızda saat 7.30’da saatin şarj yüzdesi 100 iken, 09:45’de yüzde 95, 11:25’de yüzde 87, 13:30’da yüzde 80, 16:00’da yüzde 69, 17:20’de ise yüzde 58, saat 22:30’da yüzde 32 oldu. Tabii ki bu süreye bildirim ve saat odaklı kullanıldığında ulaşıldığının altını çizelim. Apple Watch, güç tasarrufu modu sayesinde saatin pil ömrünü 72 saate kadar saati göstermeye devam edebiliyor. Bu özellik şarj durumu yüzde 20’nin altına indiğinde devreye sokulabiliyor. Pili tamamen bitmesi durumunda 2.5 saatte şarj olan Apple Watch’un bizce daha hızlı sürede şarj edilmesi gerekiyordu. İleride Apple’ın bu sorunu çözmesini umuyoruz. MagSafe teknoloji ile endüktif şarj yönteminin bir araya gelmesiyle Apple Watch kablosuz olarak hızlı bir şekilde şarj ediliyor.

Apple Watch bunun yanında IPX7 sertifikası sayesinde su sıçramalarına karşı da dayanıklı ve yağmur yağarken rahalıkla kullanılabiliyor. Piyasaya sıkı bir giriş yapan Apple’ın ilk saati olan Apple Watch, sahip olduğu özellikler ve tasarımıyla hem Apple hayranlarının hem de teknoloji tutkunlarının bir akıllı saatten bekledikleri tüm ihtiyaçları karşılamaya hazır. Apple Watch’un yüksek fiyatı sizin için problem değilse ve bir akıllı saat almayı düşünüyorsanız Apple Watch’u öneriyoruz.