reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch satış rakamlarıyla akıllı saat pazarında ağırlığını hissettiriyor

Ürettiği cihazlarla ve elde ettiği kazançla adından sıkça söz ettiğimiz Apple akıllı saat sektöründe de varlığını hissettiriyor. Son verilere bakılırsa Apple Watch akıllı saat pazarında ciddi bir pay elde etmeyi başardı.

Apple Watch’un satışlarına dair şimdiye kadarki bilgimiz temelde oldukça kısıtlıydı. Tim Cook yakın zamanda tatil dönemindeki taleplere yetişemediklerini ve bu süreçte rekor satış elde ettiklerini dile getirmişti. Canalys‘in hazırladığı son rapora bakılırsa yılın geçtiğimiz çeyreğinde 6 milyon adet Apple Watch satışı gerçekleştirildi. Böylece Apple’ın son çeyrekteki gelirinin 2.6 milyar doları sadece Apple Watch sayesinde elde edilmiş oldu. Bu yeni veriler ışığında 2016’nın son çeyreğinde Apple Watch’un akıllı saat pazarının yüzde 80‘ini ele geçirdiğini görüyoruz. Yine Canalys’in geçmişteki verilerini baz aldığımızda Apple Watch’un satış oranlarında yüzde 12’lik bir artış yaşandığı görülüyor. Kısacası Apple bu pazarda da sağlam bir ilerleyiş sergiliyor.

Akıllı saat pazarının geri kalanına baktığımızda Samsung ve Fitbit‘in öne çıktığını görüyoruz. Aslında daha çok akıllı aktivite takip cihazı üretici olan Fitbit’in sektördeki payı yüzde 17. Onu yüzde 15’lik payı ile Samsung takip ediyor. Canalys ayrıca Xiaomi’nin 5.5 milyon Mi Band satarak bir başka rekora imza attığının da altını çiziyor.