reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Gear VR sanal gerçeklik gözlüğü piyasasını domine ediyor

Sanal gerçeklik pazarı gittikçe büyüyor ve rekabet de daha zorlu bir hale gelmeye başlıyor. Sürekli olarak yeni firmaların katıldığı bu alanda uygun fiyatlı ve kaliteli bir VR deneyimi sunan cihazlar rakiplerini geride bırakmayı başarıyor. Açıklanan rakamlar pazarın ne kadar hacme sahip olduğunu ve VR cihazlarının genelde hangi amaçla kullanıldığını gözler önüne seriyor.

Belirtilenlere göre 2016 yılı içerisinde toplamda 6,3 milyon adet VR cihazı satılmış durumda. Bu cihazlardan gelen toplam gelir ise 1,8 milyar dolar olarak belirtiliyor. VR gözlüklerinde PC ve mobil cihazlar arasında büyük bir rekabet olsa da PC cihazları gelir bazında az da olsa önde görünüyor. Bunda mobil cihazlar için satılan VR gözlüklerinin daha ucuz olması ve PC’deki cihazların yüksek fiyatlardan satılmasının payı elbette büyük. Konsollar ise bu iki platforma da yetişmekte zorlanıyor ve epey gerilerde kalıyor.

Esas ilginç rakamlar ise cihaz satışlarına bakıldığında ortaya çıkıyor. 2016 yılında hiçbir VR gözlüğü 1 milyonu bile göremezken Samsung Gear VR 4.51 milyon satışla zirveye oturuyor. Bu satış rakamıyla adeta VR piyasasını sırtlayan Gear VR’ın başarısının altında cihazın reklamının sıkça yapılması, gözlüklerin cihazlarla paket olarak satın alınabilmesi ve tabii ki diğerlerine göre daha uygun fiyatlı olması yatıyor.

VR uygulamalarından kazanılan gelirde yüzde 44’lük dilimi oyunlar oluşturuyor. En fazla satan oyunun Job Simulator olduğu ve bu yapımın 3 milyon dolar gelir elde ettiği belirtiliyor. Mobil kullanıcılar aylık bazda daha fazla VR gözlüğü kullanıyor olsa da ortalama kullanım süresi açısından PC ve konsolların daha önde olduğu görülüyor.