reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch satışları İsviçreli saat üreticilerini zora soktu

Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra akıllı saat pazarının lideri konumuna gelen Apple Watch’un bu hızlı yükselişi, şimdi de İsviçreli saat üreticilerini tehdit ediyor. Açıklanan son rakamlar, ünlü saat üreticilerinin pazar payında gerileme olduğunu ortaya koyuyor.

Son olarak Hermes ile iş ortaklığına giderek birbirinden güzel görünen deri kayışları piyasaya süren Apple, artık yalnızca akıllı saat üreticilerinin değil, İsviçreli saat firmalarının da kabusu haline geldi. Rakamlara göre İsviçreli saatlerin pazardaki payı üçüncü çeyrekte yüzde 8,5 azalmış durumda. Akıllı saatlerin yükselişinin mekanik saat satışlarında düşüşe neden olacağı zaten bekleniyordu ancak söz konusu düşüş beklenenden çok daha hızlı ve sert oldu. Düşüşten özellikle de 500 dolar ile 1.000 dolar arasında bir fiyat etiketine sahip saatlerin etkilendiği belirtiliyor. Bu fiyat aralığında birçok akıllı saat bulunuyor ve tüketiciler de genelde tercihini onlardan yana yapıyor.

İsviçreli saat üreticilerinin pastasından büyükçe bir dilim alan akıllı saatlerin efsane haline gelmiş olan İsviçre yapımı saatleri tamamen bitirmesi şu an mümkün görünmüyor. Ancak ünlü mekanik saat üreticilerinin de artık akıllı cihazlara geçiş yapmaya başlaması ileride akıllı saat piyasasının çok daha büyük bir hale geleceğinin sinyallerini veriyor.