reklamı kapat

POPÜLER

Apple Watch’ta Windows 95 çalıştırdılar [Video]

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde Android Wear işletim sistemide Counter Strike 1.6’nın çalıştırıldığını sizlere aktarmıştık. Şimdi ise neredeyse ekranı olan her cihaza yüklenen Windows 95, Apple Watch üzerinde çalıştırıldı.

Nick Lee adlı geliştirici bu modlamayı gerçekleştirebilmek için epey bir çaba sarfetmiş görünüyor. Apple Watch, donanım olarak Windows 95’in ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılasa da farklı bir işletim sistemini cihaza yüklemek tahmin edilebileceği üzere pek kolay olmuyor. Apple’ın geliştirici yazılımını değiştiren ve Windows 95’i sanki bir saat uygulaması gibi cihaza yüklemeyi başaran Lee, Apple Watch’un belirli bir süre sonra ekranını otomatik olarak kapatmasına da yaratıcı bir çözüm getirmiş. Digital Crown’a hareketli bir düzenek entegre eden Nick Lee, bu sayede cihazın hep açık kalmasını mümkün kılmış.

Emülatör yardımıyla kurulan işletim sistemi bu nedenle oldukça yavaş çalışıyor. Açılması neredeyse bir saati bulan sistemde herhangi bir eylemi gerçekleştirmek için de yine birkaç dakika beklemek gerekiyor. İşlevsellikten ziyade günümüz teknolojisinin geldiği noktayı ve en küçük cihazın bile koca bir işletim sistemini çalıştırabildiğini göstermesi açısından önemli olan çalışmanın videosuna haberin görselinden göz atabilirsiniz.